| MadRaven a întrebat:

Bună.
Profesoara mea de matematica mi-a spus că s-a auzit prin cancelarie că mai nou "întro", legat, e corect. La fel şi întrun.
E adevărat?
Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Frewwd a răspuns:

Tu catre profa de mate:
"Stai jos ai 4!"

38 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Niciun si nicio sunt corecte. Probabil asta ai auzit de niciun si nicio. Nici un si nici o, sunt corecte de asemenea.
Dar de intro legat inca n-am auzit.

| ÐÿÅ a răspuns:

Buna!

Odată cu apariția lui nicio în rândul formelor corecte, a început să circule un zvon. Cică oricărui o i-ar sta mai bine lipit de cuvântul dinaintea lui. Și așa a apărut întro. Iar ca să nu facem discriminări, evident că la fel s-a întâmplat și cu întrun, datorită lui niciun. Dar cele două au rămas așa cum erau, pur și simplu pentru că își are locul acolo o cratimă – elidează vocala u din întru. Fără cratimă, într-o ar fi întru o și într-un ar fi întru un, iar pronunția ar fi ceva mai puțin armonioasă.

| Elial a răspuns:

Se vede ca e profesoara de matematica. straight face

| MadRaven explică (pentru Elial):

Rasistule laughing
Eu cred că toate astea au pornit de la noua regulă cum că, mai nou, nicio şi niciun sunt corecte.
Eu încă sunt în ceaţă.

| Elial a răspuns (pentru MadRaven):

Pai, in primul rand sunt o "ea" laughing Si da, "nicio" si "niciun" sunt corecte, sunt cuvinte compuse si le accepta si scrise impreunat mai nou, dar "intr-o" si "intr-un" nu se scriu legat pentru ca exista acea cratima, care elideaza voacala "e" a cuvantului "intre". if you know what I mean laughing Deci NU, nu exista "intro" si "intr-un", doar in limbajul analfabetilor happy

| zurick a răspuns:

Nu.
Intr-o
Intr-un

| Dariusuu a răspuns:

E trist să ştii sute de formule dar să nu ştii că într-o are cratimă.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu e adevarat, probabil glumea.

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
E fals.
Pa!

| mixxjim a răspuns:

Nu e adevarat, probabil a auzit de la femeia de serviciu care are doar 4 clase si daca profa de mate accepta varianta si mai si vorbeste elevilor despre ea e foarte grav.

| Crucified a răspuns:

Nulaughing

| fuzzer a răspuns:

Scoala a ramas fara bani si a trebuit sa angajeje profesoare de matematica speciale importate din Botswana.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Eu toata viata am crezu ca se scrie intro... am trait intro minciuna aa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pur si simplu nu poti lega pronumele "o" de un alt cuvant si sa spui ca formeaza un singur cuvant. Pur si simplu nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deocamdata nu s-a ajuns acolo. Agramatii au impus doar "niciun" si "nicio", mai avem ceva timp pana la impunerea formelor descrise de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vede că-i de matematică laughing

| 0x11111051 a răspuns:

Nu e adevarat fiindca

Intr-o = Intre o

| 1234dany5 a răspuns:

Ce intrebare aiurea! evident ca nu! corect este ''intr-o'' si ''intr-un'' cel putin in prezent(pe planeta asta) in viitor cine stie ce prostii se mai inventeaza cu scrierea!

| Cupcakestar a răspuns:

rolling on the floor

| donnie112 a răspuns:

Poate la matematica e corect... laughing

| VladArtilerieGrea a răspuns:

Nu e adevarat... dar s-ar putea ca in viitor sa fie... funda? happy

| Crucified a răspuns (pentru VladArtilerieGrea):

Să mori tu mă? Ce dos de palmă ţi-aş da în botul ăla...

| VladArtilerieGrea a răspuns (pentru Crucified):

Sa mori tu, ma... si da-mi un dos de palma, hai, ai tupeu? Ce imi pierd eu timpul cu toti retardatii...

| Crucified a răspuns (pentru VladArtilerieGrea):

Da, am tupeu, de ce n-aş avea?

| VladArtilerieGrea a răspuns (pentru Crucified):

Vrei sa pari interesant? Te dai zmeu pe un site de intrebari? Esti patetic omule, pe bune laughing... pana acum nu am mai auzit de rate sa dea palme, dar, ma rog, poate tu esti vreo exceptiewinking, eu ma intreb daca esti pitzi sau ratusca laughing, probabil pitzi rolling on the floor!

| Crucified a răspuns (pentru VladArtilerieGrea):

Sunt fată. Nu, nu vreau să par interesantă. Am chef să-ţi sparg puţin faţa, doar atât. Deci hai pa.

| VladArtilerieGrea a răspuns (pentru Crucified):

Pai daca esti fata, du-te si da-te cu ruj sau cu ce te dai tu... ca probabil si eu am chef sa iti dau o flegma intre ochi. Ceauwinking

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Nu e adevarat! Probabil a vrut sa vada cum reactionezi tu toti stiu ca in limba romana aceste cuvinte se scriu cu liniutawinking Deci in concluzie e fake! Te-a mintitwinking

| Blonyx a răspuns:

Eu cred ca nu este adevarat.Este total gresit!happy

| Ghelutza_Ghelu_1990 a răspuns:

Nu e nici pe departe corect. Scuze ca iti zic dar profa ta de mate nu stie romana... Intr-o si Intr-un se scriu cu cratima(liniuta)

| annddrri a răspuns:

Nu, nu e adevarat.

| Unicorns867 a răspuns:

După câte ştiu eu, e o mare minciună, pentru că şi ''într-un'' şi ''într-o'' se scriu despărţite. Deci, fals.

| mihaicrab100 a răspuns:

Nu cred aşa ceva! "într-o" şi "într-un" aşa se scrie!

| Mitran_Andra_1992 a răspuns:

Nu

| simplusiusor a răspuns:

Este foarte adevarat...

| Anton_Alin_1997 a răspuns:

Nu,Nu e corect Intr-o se scrie dezlegat iar Intr-un se scrie dezlegat. Ai inteles?