| mcristian3 a întrebat:

Pt o limba straina (ca incepator) e mai bine sa faci meditatii private sau un curs de grup la un institut? Ce parere aveti? ex.germana la Goethe, spaniola la Cervantes. A facut cineva cursuri la astfel de institute?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Depinde,eu personal am facut un curs de limba straina, din pacate nu conversam intre noi, a fost doar tortura zilnic, gramatica si atat din prima zi, daca e un grup deschis in care cursanți comunica intre ei e super ok, desigur ca e super ok sa vorbesti cu cineva si sa iei meditati in privat, acel profesor stie cand greșești, cat gresesti.plus ca e altceva,dar repet un curs nu te invata o limba,trebuie sa o vorbesti,sa citesti multi,sa scrii, sa asculti, sa gandesti in limba respectiva,sa ai ambitie,vointa, limba germana nu e usoara, Goethe-Institut este foarte bun pentru incepatorii, asemenea cursuri se fac peste tot in lume, dar repet un curs nu te face sa vorbesti o limba, multi stau la curs apoi comunica, vorbesc in limba nativa, eu cred ca si acasa poti invata o limba

| mcristian3 explică (pentru RAY):

Mersi mult pentru raspuns. Sunt perfect de acord. Si eu cred ca nu e de ajuns sa mergi la un curs sau la meditatii. Doar ca sunt genul de om care are nevoie de un angajament pentru a se tine de treaba. Daca stau in baza mea e usor sa renunt. Vreau sa incep niste cursuri sau meditatii (ca sa ma asigur ca fac ceva constant) si sa fac pe cont propriu partea extra.

| RAY a răspuns (pentru mcristian3):

Daca doresti putem vorbi in germana oricand doresti