| sunsetflower a întrebat:

buna!. puteti sa imi dati si mie niste probleme (daca se poate cu rezolvari)la fizica din capitolul mecanica lichidelor /presiunea hidrostatica /legea lui pascal? va multumesc foarte mult!

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu sunt in carte probleme destule?

| sunsetflower explică (pentru sabin89):

Nu. pentru ca mie imi trebuie 20 de probleme.

| o0Ciprian0o a răspuns:

O masina cu masa 800kg este ridicata cu ajutorul unui elevator. Stiind ca razele pistoanelor elevatorului sunt 2, 5cm respectiv 10cm, calculeaza forta necesara ridicarii masinii. Ce presiune exercita lichidul asupra pistonului mic?