| LoLSmile a întrebat:

Puteti sa imi explicati si mie conversiunea? Adica nu prea inteleg cum pot sa recunosc cuvintele formate prin conversiune pe text. Stiu ce inseamna si din ce se formeaza, dar nu inteleg cum le pot recunoaste pe text. Daca gasiti, dati-mi si niste site-uri cu exercitii.
Multumesc mult!

2 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Buna! SCHIMBAREA VALORII GRAMATICALE sau CONVERSIUNEA este un mijloc intern de îmbogăţire a vocabularului care constă în formarea unui cuvânt nou prin trecerea de la o parte de vorbire la alta.

1. Substantivul îşi poate schimba valoarea morfologică în:
a) adverb: -
Toamna aceasta a fost ploioasă. - substantiv
Toamna se coc fructele. - adverb

b) adjectiv:
"Zoe, fii bărbată!"

2. Adjectivul îşi poate schimba valoarea morfologică în:
a) substantiv - prin articulare cu articol hotărât, nehotărât sau demonstrativ:
Frumosuldin natură este impresionant. - substantiv
El este un binevoitor. - substantiv
Cel harnic învaţă zilnic. - substantiv

b) adverb - când determină un verb (nu un verb copulativ personal):
El scrie frumos. - adverb
Este frumos să-i ajuţi pe ceilalţi. - adverb

3. Pronumele personal îşi poate schimba valoarea morfologică în:
a) substantiv - pronumele personal de persoana I, singular, în nominativ poate deveni substantiv prin articulare cu articol hotărât:
Fiecare îşi are eul său. – substantiv
b) pronume reflexive - pronumele personal de persoanele I şi a Ii-a, singular şi plural la dativ şi acuzativ, forme neaccentuate:
Ea mă ceartă. - pronume personal
Eu mă duc. - pronume reflexiv

4. Unele pronume nehotărâte, negative sau reflexive pot deveni prin articulare substantive:
Este la mijloc un ceva.
El a ajuns un nimic, (un nimeni)
Şi-a zis în sinea lui.

5. Pronumele posesive, demonstrative, nehotărâte, interogative, relative, negative şi de întărire
îşi schimbă valoarea morfologică în adjective pronominale:

Cărţile mele sunt acolo. - adj.pron.posesiv
Poeziile acestea sunt interesante. - adj.pron. demonstrativ
Fiecare copil învaţă zilnic. - adj.pron. nehotărât
Ce, poezie reciţi? - adj.pron.interogativ
Spune-mi / ce poezie reciţi. - adj.pron.relativ
Niciun elev nu lipseşte astăzi. - adj. pron. negativ
El însuşi a scris această poezie. - adj. pron. de întărire

6. Numeralul îşi poate schimba valoarea morfologică în substantiv, prin articulare:
Am luat un zece la istorie. Treiul n-a fost trecut în catalog.

7. Verbul îşi poate schimba valoarea morfologică în:
a) substantiv Mersul pe jos este sănătos.
b) adjectiv - din participiu şi gerunziu acordat; Poezia recitată era foarte lungă. Se vedeau coşurile fumegânde.
c) adverb - din participiu; Vorbeşte răstit.

8. Adverbul poate deveni:
a) substantiv - prin articulare sau alăturarea unui adjectiv Binele făcut aduce alt bine.
b) prepoziţie cu regim de genitiv El priveşte înainte. - adverb Am sosit la şcoală înaintea colegilor mei. - prepoziţie
c) adjectiv Tata era un bărbat bine.

9. Unele interjecţii pot deveni substantive: Are un of. I-am ascultat oful.

Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru YoChriss):

Mamă,puți a deșteptăciune. Ai copiat tot caietul aici sau ai luat repede de pe internet? Prepozițiile unde sunt?