| Eduard168 a întrebat:

Puteți sa-mi spuneti de la ce medii se dau premiile la liceu, deoarece la liceul meu stiu ca doar 8.75-9 ii mentiune dar restul nu stiu cum vin am auzit ca merge din 0.25 in 0.25! Multumesc!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca mediile tuturor elevilor din clasa sunt intre 4 si 6, poti sa iei premiul intai cu 6. Deci prima medie ia premiul intai. Daca sunt doua medii egale se dau doua premii intai. Apoi media a 2-a premiul 2, etc.

| Yurisa a răspuns:

Depinde de mediile care mai sunt in clasa si deoinde de liceu si de diriginti. Eu mereu (aproape) am avut media peste 9 la liceu, dar niciodata nu am luat premiu ca erau altii in fata mea. La alte clase toti cu media peste 9 luau un loc ceva. Dar chiar crezi ca e asa important?

| Eduard168 explică (pentru Yurisa):

Nu sufar dupa un premiu mai mult dupa media aia!

| euqinom a răspuns:

Din cate stiu eu, nu prea conteaza media, depinde de cum aveti mediile de exemplu aveti gen mediile 9.75 9.33 si 8.80 si daca sunt cele mai mari medii ar trebui sa fie asa: premiul 1-9.75 premiul 2-9.33 si premiul 3-8.80 si dupa astea sunt mentiuni- doar 4 medii, in ordine descrescatoare si tot asa.