| Ionela_5966 a întrebat:

Buna

Referitor la intrebarea anterioara multumesc celor care mi-au raspuns, si imi cer scuze dar de fapt era cel mai mic numar natural de trei cifre divizibil cu 15 este?

eu scrisesem cel mai mare ( scuze)

Dar vreau sa-mi explicati cum aflati numarul respectiv?

Fundita si vot!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gandeste-te ca 100 este cel mai mic numar de 3 cifre. Imparti 100 la 15 si iti da catul 6 si rest 10. Rezulta ca cel mai mic numar de 3 cifre, divizibil cu 15, trebuie sa fie mai mare de 100. Dupa 6 urmeaza 7 asa ca inmultesti 15 cu 7 si iti da 105 si acesta este cel mai mic numar de 3 cifre divizibil cu 15. Sper ca ai inteles. Numai bine!

3 răspunsuri:
| Marialy a răspuns:

Buna!
in primul rans scrii divizorii lui 15
D15={-15, -5, -3, -1, 1, 3, 5, 15}
cel mic este:-15(daca esti in clasa a 6 trebuie sa stii de numere negative; daca nu cel mai mic nr este 1)

| Marialy a răspuns:

Cred ca ai vrut sa scrii multiplii
divizorii sunt cei care ti ia-m scris eu
multiplu sunt:
M15={15x0,15x1,15x2...}
si iei pe rand si inmultesti

| StefanJobs a răspuns:

Prin inmultire e cel mai simplu.
Incerci numere: sa zicem ca pornim de la 6: 6x15 face 90, nu are trei cifre deci nu-i bun, incercam urmatoarea cifra: 7: 7x15=105. Deci cel mai mic numar natural de trei cifre divizibil cu 15 este 105.