| vasy24 a întrebat:

Buna seara, am intrat la un liceu economic la profilul economie, cum vi se pare acest profil ce se face la el?
-Ce facultate as putea urma dupa terminarea liceului?
-As putea urma o cariera in informatica?
Fundu celu-i mai complet si mai bun raspuns

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

In primul rand, felicitari! Ca si materii, la profilul economic, vei face:
1. (in clasa. a IX-a) romana, mate, fizica, chimie, biologie, geografie, TIC (informatica), logica, religie, sport si obiecte de specialitate: contabilitate, SCPS (Studiul calitatii produselor si materialelor), Organizarea unitatii economice + 2 module de practica (CDL1, CDL2).
2. (in clasa. a X-a) aceleasi ca in clasa. a IX-a, se schimba doar logica in psihologie, iar la obiectele de specialitate ramane numai contabilitatea, la care se adauga: PC (Protectia consumatorului), CP (Comunicare profesionala), Educatie antreprenoriala si practica (care in sem.I este doar teorie, iar in sem.II se face si practica efectiva la un hipermarchet sau banca). Din cls. a XI-a nu se mai fac: biologie, fizica si chimie, dar se adauga alte obiecte de specialitate si economia, dreptul, etc.
La terminarea liceului, poti face Facultatea de Economie sau ASE, dar nu te impiedica nimeni sa urmezi o facultate din alt domeniu, daca tu vei avea o alta pasiune si vei reusi sa recuperezi materiile cerute la facultatea respectiva.

| Bezea a răspuns:

Probabil ai putea sa urmezi si o facultate pe profilul asta dar trebuie sa fi pasionat de asta. Cel mai bine ar fi sa continui pe filiala economica -> Finante Banci, Contabilitate, Relatii Comerciale

| DexterKill a răspuns:

Nu conteaza la ce liceu ai fost ca sa poti merge la facultate numai sa nu fi facut un liceu de meserii(mecanici, tamplari) deci poti sa mergi la orice facultate vrei indiferent ca ai mers la filo sau la mate info

| Razu_5085 a răspuns:

Practic poti sa intri la ce facultate vrei, asta daca reusesti sa recuperezi ce pierzi, fiind la economic. Totusi, fara suparare, daca nu esti intr-adevar pasionat de info... sunt sanse mici sa reusesti, deoarece la economic e alta viata.

| Smith03 a răspuns:

Nu cred ca ar fi cea mai buna combinatie de la economie la informatica numai daca chiar esti pasionat de info si te mai documentezi in timpul liber. Altfel nu cred ca ar fi o optiune prea bunawinking