| Alexluchi20 a întrebat:

Buna seara.Am o întrebare.Stilourile vor dispărea la un moment dat, sau vor fi înlocuite? Si dacă da cam in câți ani?

18 răspunsuri:
| Fieraru23 a răspuns:

Doamne ajuta sa se schimbe stiloruile din cauza ca multi copii care nu pot scrie frumos au un dezavantaj mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil. Așa cum până și călimară e doar piesa de muzeu.

| Alexluchi20 explică (pentru suntserios):

Pai și cam in câți ani după tine va dispărea?

| Zxcv6 a răspuns:

Am auzit că vor fi înlocuite cu stilouri cu un alt desing la vârf dar nu cred că vor dispărea rapid mulți folosesc stilouri se vând bine pentru a dispărea eu sunt colecționar de stilouri în fiecare lună îmi iau un stilou nou am vreo 100 și ceva de stilouri dar personal scriu m-ai des cu pixul

| Fieraru23 a răspuns (pentru Alexluchi20):

In 20 de ani cam asa se va schimba.

| helpforyou a răspuns:

La un moment dat sigur vor fi inlocuite. Mai dureaza nitel.

| Alexluchi20 explică (pentru Fieraru23):

Pai și in caz de se vor schimba, ele vor fi înlocuite oare ca un stilou dar diferit sau cum? Si oare o sa poți scrie mai ușor?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Alexluchi20):

Habar nu am. Nici nu mi-am pus vreodată a aceasta problema.

| carevaescu a răspuns:

De dispărut nu vor disparea complet, dar vor deveni obiecte de nisa.

La momentul actual cred ca deja sunt. Au dispărut efectiv din unzul cotidian. In general textul e tastat. Daca scriem de mana, folosim pixuri in mod normal.

Dar sunt scriitori, poeti, artisti, etc., care inca le mai folosesc.

Asa chiar si pana se mai foloseste de catre unii artisti pentru arta caligrafica, sau alte piese. Dar e într-adevăr f rar.

| Fieraru23 a răspuns (pentru Alexluchi20):

Pai in viitor,probabil bancile de la scoala, ca exemplu, se vor inlocui cu niste banci in care poti tasta pe o tastatura digitala si iti va trimite pe mail sau iti va da un pix in care, chiar daca ai un scris urat, iti va scrie automat.
Mai e si optiunea unde ce zice profesorul iti va intri automat in creier printr-un chip dar astea cu chip-urile va mai dura inca 50 ani cam asa.
Dar oricum, viitor e haotic, nu se stie daca vom avansa sau vom retrograda la o generatie in trecut.

| DeMicUnCălător a răspuns:

In tările dezvoltate calul a fost incocuit de tractor. La fel și stiloul.

| Holiday a răspuns:

Nu dispar. Vor ajunge ca pipele.

| sierra1 a răspuns:

Să dispară? n-apuci tu zilele alea!

| BeingSelfless a răspuns:

Consider că vor apărea designuri mai moderne de stilouri, probabil să fie și digitale în același timp. Te gândești că se vor schimba multe locuri de muncă, se va dezvolta spre lumea electrică și digitală, vor fi automatizate pentru roboți și alte mașinării. Deci, restul lumii vor avea motivația, forțată sau nu, să devină mai creativi, deci va fi și o cerere pe partea aceasta. De exemplu, mulți oameni care au Samsung Note, l-au cumpărat în special pentru acel pixuleț pentru a desena sau scrie mai frumos și exact artistic. Ar putea crea astfel de stilouri cu Bluetooth.
Cât despre stilouri normale cu diferite scopuri, vor avea mai mult un rol artistic, decât practic. Acestea vor fi la mai mare căutare dacă se vor crea motivații ca oamenii să se dezvolte artistic. Deci, nu cred că vor dispărea curând, ci vor fi reinventate. Deopotrivă, dacă oamenii stau într-o lume în care pentru ei există muncă de dimineață până seara sau scris în continuu și cât mai repede sau numai tipărit la calculator, atunci bineînțeles că nu vor mai avea niciun scop; cât pentru scris normal, este mai practic un pix de 1 sau 2 lei.

| CristianPetre2002 a răspuns:

Tot ce se poate

| Alex00615 a răspuns:

De disparut nu cred. Mereu va trebui sa avem solutii rezerva in caz de pierdem curentul electric vreodata

| Violleta2022 a răspuns:

Nu vor disparea niciodata, fiindca sunt un instrument de scris unde in Japonia, Coreea si in alte colturi din lume sunt inca folosite masiv.

Răspuns utilizator avertizat