| Alexluchi20 a întrebat:

Credeți ca la un moment dat vor dispărea pc urile de pe piața definitv și dacă da când?

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred că nu.

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... nu cred, cel putin nu in viitorul previzibil. In schimb se pare ca mini-PC-urile devin tot mai populare.

| doctorandus a răspuns:

Referitor la ce zice tov. Dracula:

Nu. Computerele cuantice nu au aceeasi tehnologie cu computerele obisnuite si nici macar cu supercomputerele.

Computerele cuantice au niste componente racite foarte aproape de 0 Kelvin, iar asta nu cred ca poti avea la domiciliu in viitorul apropiat.

Iar in stadiul actual, computerele cuantice existente sunt foarte slabe in comparatie cu ce ar putea deveni in viitor. Deci ele sunt folosite mai mult pentru a cerceta cum vor trebui construite in viitor calculatoare cuantice, decat pentru un folos concret.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| RoCkKiD a răspuns:

La un moment dat o sa dispara, asta e sigur, intrebarea e cand. Trebuie sa intelegi ca la inceput calculatoarele ocupau cladiri intregi, acum ocupa o cutiuta mica langa sau pe birou, daca te gandesti putin si telefonule in calculator si ala iti incape in buzunar, deci e clar ca trendul e sa se faca mai mici.

Motivul pentru care exista sub forma asta, e ca e ca s-a ajuns la un echilibru intre o marime acceptabila si avantaje precu faptul ca usor modificabil, deci poti sa schimbi ce vrei, poti instala tot felul de sisteme de racire si poti sa-l personalizezi cu ce decoratiuni vrei.

Am putea sa le facem mai mici? absolut, chiar de azi. Daca dezbraci o placa video de ventilatoare si procesorul de heat sink o sa vezi ca sunt destul de mici, problema e ca trebuie alte variante de racire care ar fi scumpe. Pana nu gaseste cineva o varianta ieftina de a raci componentele o sa ramanem cu marimea asta.

| Alexluchi20 explică (pentru RoCkKiD):

După tine cam in câți ani o sa dispara

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexluchi20):

Nu am idee dar macar vreo 20 de ani le mai vedem sub forma asta. Poate dupa ce water coolingul devine la fel de ieftin ca ventilatoarele o sa vedem o schimbare si se vor face mai mici dar pana nu apare ceva solutie de racire mai desteapta nu vor scadea mult ca au nevoie de aer in cutie si de ventilatoare peste tot, chiar si cu watercooling.

In plus, cu cat procesoarele devin mai tari o sa produca si mai multa caldura, uita-te la cat curent papa ultima placa de la Nvidia si ultimul chip de la Intel.

| Alexluchi20 explică (pentru RoCkKiD):

Pai și ele chiar o sa dispară sau nu se stie?

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexluchi20):

Ce sa dispara?

| Alexluchi20 explică (pentru RoCkKiD):

Calculatoarele

| RoCkKiD a răspuns (pentru Alexluchi20):

Calculatoarele o sa dispara candva sub forma asta, dar sistemele de calcul o sa existe sub alte forme.

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Niciodată nu se va întâmpla asta. Cred în schimb că vor lua avânt PC-urile compacte, de dimensiunea unui playstation, precum MSI Trident.

Însă PC-urile rămân baza, datorită posibilităților de upgrade, personalizare și overclocking.

Niciodată un laptop nu va putea face asta, deoarece au limită de consum -> mai puțin curent care să alimenteze componentele -> performanță scăzută în comparație cu clasicul PC

| Alexluchi20 explică (pentru TheGentleman):

Și chiar dacă apar pc urle cuantice?

| TheGentleman a răspuns (pentru Alexluchi20):

Alea sunt mai performante și nu sunt bunuri de masă, mai e mult până atunci

| Punctsivirgulaa a răspuns:

In niciun caz.

| dipankar07990 a răspuns:

Bună ziua, întrebați aceeași sarcină pe helperqna.com și echipa noastră de experți sau alți membri vă va răspunde în câteva minute, complet gratuit și fără publicitate.