| CireasaDePeTort2313 a întrebat:

Buna seara, am sa pot sa pun si eu o intrebare. la ce liceu pot sa ma transfer fiindca profesorii m-au dat afara de la scoala pe care am invatat fiindca m-am certat prea mult cu colegii si m-au dat afara si ma gandesc la ce scoala o sa fiu, eu stau in campulung si vreau sa fiu la un liceu care este mai calm, vreau sa stiu

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La nici o scoala, fiindca nu te poti transfera in aceste conditii, nicaieri.
Mergi cu mama sau tatal tau la Inspectioratul Scolar din judetul tau si vezi ce poti rezolva acolo.

| CireasaDePeTort2313 explică (pentru Violleta2022):

Ba pot sa ma transfer este posibil pe bune eu am fost dat afara de niste colegi si vreau ca sa ma duc la o alta scoala

| Violleta2022 a răspuns (pentru CireasaDePeTort2313):

Horataste-te cu ce minciuna defilezi, in topicul initial ai spus asa:
"fiindca profesorii m-au dat afara de la scoala..."
apoi spui:
"eu am fost dat afara de niste colegi"
Deci: cine te-a dat afara din scoala, profesorii sau elevii?

Fiindca nici o alta scoala din tara nu accepta obraznicii si copii cu probleme de la alte licee, cu note scazute la purtare, cu absente sau medii neincheiate.
Ce vrei tu nu are nici o importanta, ca nu asa se fac legile, tu pana la urma esti doar un copil cu probleme de comportamnet, daca te-au exmatriculat profesorii.

| CireasaDePeTort2313 explică (pentru Violleta2022):

Pai eu eram obraznic acum car m-am schimbat si nu vreau sa mai devin obraznic pe bune daca ma duc la o alta scoala ma acepta si pa, nu mai aveti ce ma certa deci terminati cu prostia si minciuna

| CireasaDePeTort2313 explică (pentru Violleta2022):

Ca eu nici odata nu am fost un om rau si plus ca ei mau intaratat pana acum si de aia m-a dat diriginta afara ce vreti sa va fac decat o sa ma duc la o alta scoala si o sa ma acepte, sunteti o mincinoasa totala, daaa, daca nu ma credeti si asa cititi si taceti din gura ca prostia nu va duce nimic la inteligenta dvs https://www.edupedu.ro/......odel-de-c/ si plus ca profesorii m-au dat afara, eu eram cuminte in clasa si ei incepeau sa ma faca in toate felurile si eu nu le faceam nimic si ei au inceput sa ma certe pe mine ca de ce sunt ala pe bune acum vreau sa ma transfer si cu asta am terminat zau

| colonelumorteni a răspuns:

Ai scăpat de şcoala nu te mai transfera nicăieri

| CireasaDePeTort2313 explică (pentru colonelumorteni):

Ba pot sa ma transfer unde vreau da vreau unde sa ma transfer ca am auzit de la unu ca se poate si nu vreau sa aud minciuni

| colonelumorteni a răspuns (pentru CireasaDePeTort2313):

Mergi la secretariatul scolii sau la fostul diriginte si intreaba daca esti exmatriculat definitiv. Daca mai e nevoie sa repeti anul sau daca te poti reinscrie la un alt liceu dar in cazul asta te vei putea reinscrie la altul daca mai ai dreptul doar la inceputul anului scolar si vei repeta anul.Nu stiu despre ce exmatriculare e vorba poate fi un caz grav si nu e de joaca poti pierde dreptul sa te mai inscrii la vreunul este legea invatamantului nu iti poti tu bate joc de scoala cum vrei tu.La scoala nu te duci sa te certi si daca ajungi sa fii exmatriculat inseamna ca nu te-ai concentrat asupra studiilor ci asupra scandalurilor.c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp.

Art. 127. -
(1) Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu se aplică elevilor din învăţământul secundar superior, din anul de completare şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul regulament sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ. (5) Sancţiunea se comunică părintelui/tutorelui legal şi elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani, în scris, sub semnătură, de către dirigintele clasei. (2) Aplicarea sancţiunii şi stabilirea duratei se fac de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării, la propunerea motivată a consiliului profesoral.(4) Elevii repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, din învăţământul de zi, se pot reînmatricula, la cerere, la acelaşi nivel, ciclu de învăţământ şi, după caz, rută de profesionalizare, la învăţământul de zi, în următorii 2 ani consecutivi, redobândind calitatea de elev. Înscrierea acestora la alte forme de învăţământ se poate face şi după mai mult de 2 ani. Elevii de la celelalte forme de învăţământ, repetenţi, retraşi sau exmatriculaţi cu drept de reînscriere, se pot reînmatricula, la cerere, la orice formă de învăţământ, cu excepţia celui de zi. Reînmatricularea acestora se poate face şi după mai mult de 2 ani şcolari. Elevii exmatriculaţi din unităţile de învăţământ - liceal şi postliceal - din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, pentru motive imputabile, se pot transfera, în anul şcolar următor, într-o unitate de învăţământ din reţeaua Ministerul Educaţiei Naţionale, cu respectarea prevederilor prezentului regulament şi a regulamentelor specifice din unităţile de învăţământ din care au fost exmatriculaţi.

Exmatricularea cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri grave, prevăzute de prezentul Regulament sau de Regulamentul de organizare şi funcţionare al unităţii de învăţământ sau apreciate ca atare de către consiliul profesoral al unităţii de învăţământ.

Sancţiunea se aplică şi pentru un număr de cel puţin 40 de absenţe nejustificate din totalul orelor de studiu sau cel puţin 30% din totalul orelor la o singură disciplină de studiu/modul, cumulate pe un an şcolar. Exmatricularea din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere pentru o perioadă de 3-5 ani, se aplică elevilor din ciclul superior al liceului şi din învăţământul postliceal, pentru abateri deosebit de grave, apreciate ca atare de către consiliul profesoral. Sancţiunea se aplică prin ordin al ministrului educaţiei naţionale, prin care se stabileşte şi durata pentru care se aplică această sancţiune. În acest sens, directorul unităţii de învăţământ transmite Ministerului Educaţiei Naţionale, propunerea motivată a consiliului profesoral privind aplicarea acestei sancţiuni, împreună cu actele sau orice alte probe din care să rezulte abaterile deosebit de grave săvârşite de elevul propus spre sancţionare. Sancţiunea se consemnează în registrul de procese-verbale al consiliului profesoral, în catalogul clasei şi în registrul matricol. Sancţiunea se comunică, de către Ministerul Educaţiei Naţionale, în scris şi sub semnătură, părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal şi elevului, dacă acesta a împlinit 18 ani. ..Am incheiat citatul''...

Eu zic sa meditezi putin asupra ta in cazul in care te incadrezi la o suspendare pe o anumita perioada de timp si apoi sa-ti continui studiile.Dar cunoscand tipul de elevi de genul tau din perioada cand eram la liceu nu iti dau prea multe sanse.Macar daca ai fi avut medii bune ti-ar fi facut doar o mustrare dar daca ai fost exmatriculat imi imaginez ce fel de elev esti, ai mari probleme de integrare sociala si ce spui tu ca te-ai certat....in niciun caz nu e vorba de asa ceva.Mergi la o consiliere cu parintele la diriginte la director daca vor sa te mai primeasca ca, colegului meu i-au dat buna ziua si au plecat fara sa mai discute cu el nici macar sa-i mai explice, incearca sa discuti cu dirigintele, directoru poate ai sansa sa te ajute cu actele sa dovedesti unele chestii ca ai trecut printr-o perioada mai dificila trebuie sa trisezi putin, asculta mustrarea fara sa adaugi nimic cereti scuze etc fi asumat pentru ce ai facut gresit, da sansa asta e singura pe care o ai daca se mai intampla nu te mai poti reintoarce la nicio scoala niciodata decat la cursuri suplimentare sau depinde de inspectoratul scolar daca i se face mila de tine si te mai lasa sa urmezi un liceu sau cateva luni de studii suplimentare pentru vreo, meserie acolo e ca sa dovedsti ca vrei sa inveti ceva ca te-ai schimbat in bine nu sa intri iar in clasa iar te bati iar hartuiesti s-a.m.d te incadreaza la studii/cursuri pe unde se poate dar poate nu vor mai fi ani de liceu.Chiar imi pare rau pentru tine dar inca odata nu va mai jucati cu invatamantul scolar se investesc bani, profesori si timp nu puteti sa va bateti voi joc cum vreti, la scoala ai o conduita invata si despre asta apoi mergi la cursuri. Poate exmatricularea sa te schimbe in bine si nu mai vezi nu mai auzi nimic in jurul tau dupa doar studiezi.Suntem oameni si ne gandim la cei din jur dar si ei trebuie sa se gandeasca la noi.Tu crezi ca daca ar fi dupa ei nu te-ar ierta? Dar asta e legea invatamantului nu isi pot risca meseria ca daca faci ceva mai grav pica in capul lor, fi un elev sincer si linistit hotarat sa invete nu sa se certe sau sa se bata

| CireasaDePeTort2313 explică (pentru colonelumorteni):

Siii daca sunt exmatriculat temporar fiindca sunt exmatriculat temporar si astea eu ce sa fac ca eu regret sa invat la scoala aia de cofetarie patiserie si vreau sa merg la liceu si nu la profesionala

| colonelumorteni a răspuns (pentru CireasaDePeTort2313):

Se tine cont si de nota la purtare daca ti-a dat 4 nu poti da corigenta la asa ceva asta e regula repeti anul.Dar depinde de consiliu de inspectorat te mai trece si cu vederea depinde de note pentru absente te trece cu vederea dar pentru certuri...nu stiu ce ai facut asa grav... După cum ţi-am explicat asta este legea învăţamântului dar fiind exmatriculat temporar dacă spui că îţi doreşti cu adevărat să înveti nimeni nu îti va lua acest drept poate ai sansa şă repeţi anul în cel mai rău caz sau poate revii la ore dupa cateva zile /săptămâni pana trece suspendarea, cred că s-a scos din reforma şcolară exmatricularea definitivă sigur ai dreptu şă faci 12 clase sunt obligatorii acum nu ştiu dacă la acelasi profil dar dacă îţi doreşti o sa poti tot acolo sa urmezi industria alimentara pentru cofetar, brutar, daca vrei să urmezi o meserie de cofetar sau patiser nu trebuie să fii neapărat la industria alimentară merge si scoală profesională iei mai repede calificarea.Dar te poti reinscrie tot acolo cred ca din pacate cu inceperea noului an in septembrie dar nu iti fa griji te tii de treaba arati ca înveti si gata (2) Exmatricularea poate fi:
a) exmatriculare cu drept de reînscriere în anul următor în aceeaşi unitate de învăţământ şi în acelaşi an de studiu;
b) exmatriculare fără drept de reînscriere în aceeaşi unitate de învăţământ;
c) exmatriculare din toate unităţile de învăţământ, fără drept de reînscriere, pentru o perioadă de timp."Tind să cred că te poţi reintoarce nu ţine de mine dar ti-as mai da o sansă daca spui că îţi doresti cu adevărat sa fii cofetar cu liceul făcut.Stai liniştit ca il faci nu te poate refuza să te reinscrii tot acolo, ţi-am zis depinde de consiliu profesoral si de inspectoratul şcolar ei decid când. Exmatricularea elevilor din învățământul obligatoriu este interzisă în proiectul legii Daca, în varianta care a fost prezentată în ședința de Guvern din data de 9 martie 2023. În prezent, Regulamentul-cadru de organizare și funcționare a unităților de învățământ preuniversitar nu mai cuprinde prevederea care permitea exmatricularea elevilor din învățământul obligatoriu scoala primara, scoala gimnaziala si liceu este obligatoriu.Repetent prin exmatriculare, cu drept de reînscriere în aceeași unitate de învățământ sau în altă unitate de învățământ"Invatamant postliceal este tot liceu te poti inscrie iar daca e cazul sa repeti anul.Repetent prin exmatriculare, cu drept de reînscriere în aceeași unitate de învățământ sau în altă unitate de învățământ"Tot acolo ai dreptul sa faci liceul. Vorbeste cu ei te poate reintegra prin consiliere iti iei angajamentu ca te tii de scoala si nu te mai certi da du-te si stai de vorba cu ei du-te cu mama sau cu tatal tau sau cu un tutore frate, matusa etc sa te lamureasca da ori ba. Poate te muta la cealalta clasa cu acelasi profil de cofetar ca exista a, b si la unele licee chiar c cu acelasi profil.Iti doresc mult succes si daca vorbesti cum trebuie ca aici si te comporti frumos o sa termini liceul de cofetar cu bine.Si fi atent e singura sansă pe care o mai ai nu da cu piciorul dacă te mută in alta clasă ca dupa parerea mea îti va da încă o sansă sa înveti meseria Bafta

| colonelumorteni a răspuns (pentru CireasaDePeTort2313):

Nu te duci la profesionala stai linistit am avut un coleg Dina care a venit de la profesionala la liceu dupa ce a facut 3 ani de profesionala a mai facut 2 ani de liceu.Si ce spui tu ca vrei sa fii la industria alimentara pentru cofetar cu siguranta ai dreptu sa faci asta sa te transferi oricand la profilul dorit daca te reinscrie pe la alt liceu sau in alta clasa cu alt profil.Inveti in 2 ani cat altii in 4. Dar numai sa vrei sa inveti nu doar sa regreti ca :,, domne' nu mai sunt si eu la liceu ce sa fac cu viata mea''toata lumea e la liceu eu nu.,, nu mai am alocatie ma cearta parintii.Asta e dreptul elevului sa urmeze un liceu si profil dorit nu si-l poate pierde.Succes