| LiviuAurelVegas a întrebat:

Buna seara. Am și eu o întrebare am terminat clasa 8 dar nu am dat examenul la sfârșit de an. Am diploma pentru terminarea clasei a 8? Va mulțumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti primi, conform Regulamentului aprobat prin Ordinul MENCS nr. 3844/2016, citez:
ART.1
(2) În sistemul naţional de învăţământ preuniversitar se emit, începând cu anul şcolar 2015-2016, următoarele acte de studii:
b) Diplomă de absolvire a învăţământului gimnazial însoţită de foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional;"

| LiviuAurelVegas explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc de răspuns. Eu am terminat in 2005 dar nu am avut nevoie de ea. Acum că vreau să ma angajez in alta parte in cere și diploma până acum am folosit doar foaia matricola.

| Hyperion7 a răspuns:

Ar trebui sa o ai, ce nu o sa ai, o sa fie adeverința cum că ai participat la probele de examen.
Pe scurt, primești și diploma și foaie matricola și nu vei avea posibilitatea de a da la un liceu teoretic, ci doar la profesionala