| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara.Am si eu o mica intrebare legata de admiterea la umf Carol Davila - medicina generala.Este greu examenul de admitere.As avea sanse ca pana la anul(2018) sa ma pregatesc, desi au trecut 3 ani de cand am terminat liceul(acum am 22 de ani). Mentionez ca in anii liceului mi.au placut intotdeauna biologia si chimia(mai putin problemele),am avut profil real-stiinte ale naturii. Vreau sa stiu daca este aglomerat orarul acestei facultati deoarece am si un job full time de noapte, cu care ma intretin.De invatat stiu ca este enorm, dar ma pot descurca in weekend.Ideal ar fi sa primesc raspunsuri concrete de la studentii care urmeaza aceasta facultate.Va rog sa fiti sinceri, ca sa stiu daca merita sa incerc sau sa o las balta.Multumesc

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Greu nu e daca inveti si pana la anul ai suficient timp problema e, dupa umila mea parerea, ca nu poti sa faci si medicina si sa ai si job full-time, e imposibil, e aproape imposibil si cu part-time. Medicina nu e o facultate pe care sa o poti face pe jumatate, sa mergi o zi si una nu, pentru ca esti obosit de la munca, iar in sesiune noptile o sa ti le trebuiasca ca sa inveti. Orarul e destul de incarcat, sunt zile in care ai de la 8 la 8, altele mai lejere, dupa facultate trebuie sa reiei cursurile facute in acea zi si in weekend sa le mai citesti odata, daca nu vrei ca in sesiune sa ai o luna intreaga in care dormi cate 1-2 ore pe noapte...
Merita sa incerci, normal, dar trebuie dedicatie, aduna-ti bani pentru primul an si in primul an invata de sa-ti sara capacele, ca in al doilea sa intri la buget si sa nu mai fi nevoit sa muncesti, pentru ca eu zic ca e putin probabil sa mai iesi din facultate altfel decat cu picioarele inainte daca incerci sa faci si medicina si sa ai si un job full-time in acelasi timp, o sa te distrugi.

| Kostzy a răspuns (pentru CuriousStuff):

Stiu ca o sa fie obositor dar alta sansa nu am.provin dintr-o familie modesta care nu ma poate sprijini financiar.Eu vreau sa intru daca se poate la buget macar la limita.Job.ul il voi pastra ca sa pot sa ma intretin(cazare mancare carti etc.).Pai sa inteleg ca in acele zile cand aveti ore de la 8 dim pana la 8 seara aveti si pauze.Adica nu poti avea cursuri 12 ore intr-o singura zi.Iti face capul varza...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kostzy):

Uneori ai pauze, alteori nu, eu am anul asta o zi, martea, mai exact, in care am stagii de la 8 la 11, de la 11 la 12 pauza si de la 12 la 8 cursuri in continuu. Iti face capul varza si pe langa asta, gandeste-te cum mai poti tu sa mergi si la munca dupa o asemeneaza zi, sau sa ai o asemenea zi la facultate dupa o noapte de munca. Undeva o sa cedezi. Nu zic ca e imposibil, multe cadre didactice inteleg studentii care muncesc, si ii lasa sa isi mai faca absente, dar absentele alea tot trebuie sa le recuperezi cumva. Cu part-time te poti aventura desi o sa-ti fie extrem de greu, cu full, as zice nici sa nu incerci, pentru ca nu o s-o poti duce pana la capat si intre timp tu ti-ai platit si 1-2 rate din taxa de scolarizare, bani care nu sunt putini si pe care nu-i mai vezi daca renunti.
Eu nu am auzit pe nimeni care sa aiba si job full time si sa faca si MG, nici macar specializari mai mici.

| Kostzy a răspuns (pentru CuriousStuff):

Am inteles.Sa zicem ca renunt la job. Burse sociale se acorda la aceasta facultate? vreun loc la camin prind si eu(dupa cate am inteles la davila sunt foarte putine si prinzi f greu)?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Kostzy):

Exista burse sociale, da. Trebuie sa indeplinesti anumite conditii. Salariu pe membru de familie sa fie mai mic de... (nu stiu exact cat e in Bucuresti). Si nici despre camin nu pot sa-ti dau mai multe detalii pentru ca nu sunt din Bucuresti. In cel mai rau caz poti sa-ti cumperi (pe sub mana) un loc in camin. Eu zic ca merita avand in vedere ca platesti mult mai putin decat intr-o chirie.

| Kostzy a răspuns (pentru CuriousStuff):

Multumesc f mult pentru informatiile oferite.O sa incerc sa fac rost de materialele necesare pentru admitere.M-am saturat ca lumea sa ma descurajeze ca nu intru ca e f greu, ca o sa-mi irosesc timpul aiurea invatand.O singura data i.am spus unei prietene de acest gand al meu si ea a inceput sa rada.De atunci nu i-am mai spus nimanui(nici macar parintilor). Sper ca ne mai auzim pe acest forum in caz ca mai am intrebari.O seara placuta.

6 răspunsuri:
| Kostzy a răspuns:

Este cineva care a lucrat in timpul facultatii de medicina? Bineinteles inca din anul I.