| eugenl a întrebat:

Am vazut ca in tarile nordice e un sistem educational diferit ca in Romania si ca au mediu international. Din cate stiti exista in Romania vreo divizie a unei universitati din afara care sa aiba diploma recunoscuta international? M-ar interesa ceva pe Design mecanic. Multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am auzit niciodată ca instituții de învățământ de oriunde sa aibă divizii în alte tari. Vrei sa faci facultatea în stilul ala, de ce nu aplici la universitățile de acolo. Olanda și Danemarca au programe finanțate de la buget

| wpetterssone a răspuns:

În România, diplomele facultăților de stat sunt recunoscute cel puțin în Europa.
În țările scandinave, liceul nu este obligatoriu. După terminarea gimnaziului, elevii pot urma liceul sau merge la o școală de meserii. Uneori, zugravii și tâmplarii (gimnaziu + școala de meserii) au mai mare salariul decât un profesor sau un inginer (gimnaziu + liceu + facultate).
În Suedia, facultatea este opțională, asemenea liceului. Cei care nu reușesc să învețe pentru liceu, merg la Școala de Meserii. Poți ieși tâmplar, zugrav, frizer, ospătar, bucătar și altele.
Dacă vrei mai multe informații despre Suedia, dă-mi mesaj.

| HugeHulk a răspuns:

Nu am auzit nici eu de asa ceva. Toate facultatile de stat din Romania cred iti ofera diplome recunoscute la nivel de UE. Daca vrei sa faci afara, du-te sa incerci, dar nu te astepta sa vina facultatea din Anglia la tine acasa sa te inscrie.