| Thecurious a întrebat:

Buna seara, care sunt diferentele dintre Camera Lorzilor Si Camera comunelor ( cele doua camere care alcatuiesc Parlamentul Marii Britanii).
Ma intereseaza competentele fiecareia ( in linii mari ).
Nu reprezinta o tema pentru scoala.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Istoric, in camera Comunelor erau reprezentate comunitatile, doi cavaleri de fiecare comitat si un numar variabil de deputati pentru fiecare oras important, pe cand in Camera Lorzilor se intruneau nobilii importanti, mari proprietari de teren. Atat regele, cat si fiecare camera avea atributii care ii dadeau fiecareia o oarecare influenta, care depindea si de timpuri si imprejurari; Camera Comunelor avea insa o atributie esentiala: vota impozitele. Astazi, singura care are importanta politica este Camera Comunelor; aceasta voteaza guvernul si voteaza legile. Camera Lorzilor dezbate diferite probleme de actualitate, si voteaza motiuni la sfarsitul dezbaterii, aceste dezbateri sunt renumite pentru calitatea lor, dar hotararile nu au nici macar valoare consultativa; la vot nu participa Lorzii ereditari, ci numai cei inobilati pe viata pentru merite in domeniul lor.

2 răspunsuri:
| Demidol a răspuns:

Wikipedia te va lamuri. E mult de scris.

| darrio2007 a răspuns (pentru Demidol):

E greu sa caute si el.