| oprescudorin11 a întrebat:

As dori sa pun aceasta intrebare:
N-ar fi mai bine, daca tot se 'umbla ' la Constitutie, sa se propuna votarea unui parlament tricameral:
1. camera lorzilor, ca la englezi, doar din personaje cu 'sange albastru'(gen, sa zicem, cei la a 5-a generatie de 'incaltati', cu cultura trainica si adevarata (gen, sa zicem Balaceanu -Stolnici).
2. Camera comunelor, alcatuita cu analfabeti care in general sunt si acum in parlament
3. Camera parvenitilor, puscariabililor, imbogatiti dubios, peste noapte, dar hai ca sa-i gasim un nume decent.(populata cu gen voiculescu,. becali, nastase, voicu si altii...)
Asa am reusi sa cuprindem toate categoriile care ne pot reprezenta.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Am inteles apropoul insa dupa parerea mea nu ar trebui sa facem accesibile functii de conducere unor incompetenti cu interese ascumse

| oprescudorin11 explică (pentru Danzell):

Pai asta ar fi o varianta, ce ziceam. La un Palament tricameral, s-ar elimina 'interesele ascunse'.
La unul monocameral, s-ar reduce costurile, apoi s-ar cheltui inmiit pe incompetenta 'cu interese ascunse.'
In fond nu tipul de parlament ar fi cauza, doar le-ar baga 'minea in cap' celor parlamentari ca treburile nu pot merge la nesfarsit pe aceasta cale.

1 răspuns: