| ionif a întrebat:

Ce parere aveti despre violenta din scoli? Adica vi se pare normal ca 2 colegi sa se bata si castigatorul sa rada si sa fie vesel si invinsul sa planga de durere si sa fie tachinat de toti! Si spun astea deoarece nu imi plac prostiile astea ce se intampla in scoli sa te injuri sa te crezi mare zmeu sau sa enervezi un coleg si sadea in tine cu pumnii. Poate o sa fiu considerat fraier dar nu imi pasa.Nu imi place sa fiu golan sa fumez sa imi lovesc colegii si pe ei sa ii doara si eu sa stau sa rad asa cum se intampla in scoli.
Am colegi nesimtit care se cred mari zmei ca sunt cei mai tari si nu stiu ce si vorbesc urat cu "M*t*" si tot feluri de prostii.Deci ce s-ar putea face sa fie combatuta aceasta violenta?
Sau tachinare si bataia de joc intre colegi ce inseamna pentru voi? Adica toti oamenii suntem egali nu ar trebui sa ne credem mai mari ca ceilalti ca asa avem noi chef.Eee ma dau si eu mai smecher cat sa nu fiu luat drept fraier dar nu mi se pare normal sa distrugi sentimentele altuia pentru amuzament, si daca ii intrebi spun ca a fost in gluma.Nu cred ca e o gluma sa iti bati joc de cineva si pe urma scuze nu am vrut. Ce parere aveti?

13 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În România capitalistă actuală, nu am văzut să se vândă nici minte și nici bun simț. Ăștia nu au nici minte, au creier, dar nu au minte, și nici nu au bun simț.

| Gizăz a răspuns:

Felicitări pentru descoperirea apei calde. Crezi că la noi e grav? Fenomenul de "school bullying" în școlile americale e deja o legendă urbană. Cred că ai văzut destule filme cu secvențe de genul.
Ce pot să spun ca o argumentație? Alta nu am decât: așa-s copiii. Unii sunt jegoși. Uitați de concepția cu drăgălășenia, sunt niște mici demoni. Unii de deasupra mea dau soluții idealizate pentru o problemă fără rezovare. E ca și cum ai vrea să egalizezi oamenii.

Janina
| Janina a răspuns:

Cred ca violenta si "mandria"asta din scoli este in mare parte un semn al imaturitatii, pe masura ce elevii cresc o sa se mai stapaneasca, o sa vada si ei viata altfel.
Violenta din scoli nu prea cred ca poate fi stopata asa cu una cu doua. Este nevoie in primul rand de educatia de acasa si de cat de permisivi sunt parintii si cadrele didactice cu acest tip de comportament.

| claudiua a răspuns:

@Doiniţa daca am inteles eu bine dupa ce ca mai iei si bataie mai esti si exmatriculat? Cum vine asta?

| claudiua a răspuns:

Ai dreptate, dar totusi, daca esti agresat eu zic sa nu stai sa te loveasca ci sa te aperi sau sa ripostezi.Nu rezolvi nimic daca esti batut.

| basexcu a răspuns:

A fi violent e in natura umana, incearca sa te obisnuiesti cu asta!

| KnightOfNight a răspuns:

Ai o atitudine f buna.Si eu sunt de acord cu tine.N-ar trebui sa existe asa ceva in scolile din Romania dar uite... Oricum printr-un comportament adecvat si respect reciproc nu s-ar mai intampla chestii dintr-astea.Violenta nu te face mai puternic.

| Doiniţa_3278 a răspuns:

Nici nu se discuta desigur este ceva insuportabil. In primul rind ar trebui ca acesti doi elevi sa fie pedepsiti, poate chiar si exmatriculati din scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cele mai multe probleme persista pentru ca nu le-am privit direct niciodata"Cauza? Ne-a fost frica.Insasi impotrivirea asta mentala pentru oameni de asa natura denota frica din tine.Denota ca ai fost invins de multe ori de asa oameni si singura dovada este ca mintile fuzioneaza intre ele.Esti de partea invinsilor.Iti propun sa judeci priblema nu din punc de vedere al normelor de politete ci doar dpdv instinctual si-ti spun eu ca nu ai sa vezi decit ceva foarte normal.E un imbold care ne guverneaza, acela de a domina.Priveste-ti problema direct si invingeti teama.Problema asta va disparea.

| Razvan_8378 a răspuns:

Buna intrebarelaughing pai n-ai avea ce face tinand cont ca la ora actuala copiii sunt din ce in ce mai violenti si cum ai zis si uh "se cred zmei" si e adevarat... faza e ca nu poti sa opresti aceste batai ci doar sa le ocolesti pe cat posibil si daca intri intr-o astfel de ipostaza trebuie sa iti intreci limitele si sa lupti ca doar de aia esti baiat nu esti fetita tongue dar oricum evitale pe cat posibil si cel care va casiga in lupta mereu va fi bucuros pentru. ca atunci se va crede si mai mare "zmeu" si va avea mai mult tupeu && chiar si uh daca te-ai bate si ai castiga 100% vei fii mandru de ce ai facut si nu vei plange pentru. celalalt laughing lol
Deci capu' sus ca asa e lumea big grin
Bafta!winking

| Elena_2321 a răspuns:

Nu sunt de acord cu violenta in scoli.in cazul acestor batai "in gluma" restul elevilor din clasa ar trebui sa ia masuri de exemplu sa discute cu diectiunea.in mod sigur or sa se potoleasca.in cazul violentei verbale nu or sa se potoleasca niciodata.copii incep sa injure inca din clasele primare si le intra in reflex si in plus si majoritatea adultilor din jur injura asa ca nici nu prea sunt exemple pozitive in jurul lor.asta e Romaniahappy

| bodo1234 a răspuns:

Sincer sa fiu aia care se cred mari zmei sunt niste... nici eu nu suport violenta in scoli.Ar trebuie sa se pedepseasca cu exmatricularea
Si nici eu nu dau in nimeni(din nefericire pentru mine ca din acest motiv dau toti in mine...)

| AnaiD_3125 a răspuns:

In primul rand Respect! Gandesti diferit si esti diferit de ceilalti...De obicei in astfel de cazuri nu prea ai cum sa rezolvi chiar daca ii spui unui profesor degeaba o facihee hee
Crede`ma ca celui umilit ii va veni randul sa rada si el.Roata se intoarce! Dumnezeu nu doarme si are grija de cei cu handicap sau care pur si simplu sunt mai slabi si maltratati de altii care se cred.*** si de fapt nu sunt NIMIC!
In tara asta nu prea se poate face nimic.Deci nu cred ca poate fi combatuta nimeni nu cred ca o sa te asculte.Sau macar incearca sa vorbesti cu cineva care probabil il intereseaza acest subiect.Bafta!