| Anonim203434433 a întrebat:

Buna seara, daca vreau sa intru la UMF, medicina generala, unde admiterea se da din Biologie (materia de cls a XI) si Chimie Organica, iar eu sunt la profil Stiinte Sociale (cls X), Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?

-Sa ma transfer la un profil de stiinte ale naturii (asta ar insemna sa dau bacul din mate / etc). Iar acest lucru nu ar fi usor din cauza ca nu am facut matematica mai "deloc" la socio.

-Sau sa raman la profilul unde sunt, dau bacul la materiile de profil (romana/istorie si Logica sau alta mateire "socio-umana"), unde ma descurc si ma pregatesc la Biologie si Chimie, in particular & individual?

O seara placuta!

5 răspunsuri:
| GoLoveYourself a răspuns:

Ramai la liceul tau si baga meditatii la greu pentru admiterea la medicina.

| Violleta2022 a răspuns:

Oricum ar fi, ca sa dai la facultatea de medicina, trebuie sa pui mana foarte-foarte serios pe biologie si chimie, ca sa ai o sansa sa intrii la medicina.

| WhiteLife a răspuns:

Ramai la profilul tău și da BAC-ul așa cum e. Daca te muti la real nu o să-ți ajungă ce se preda la clasa, plus că oricum vei avea de învățat la mate foarte mult. Eu sunt studenta la Farmacie și am colege care vin de la filo sau socio. La noi se face mult mai multă chimie comparativ cu Medicina (unde e doar o materie sau doua) și se descurca cat de cat, adică sunt la buget. Stiu pe cineva care de la filo a mers la Stomatologie. Deci se poate. Am terminat mate-info la unul dintre cele mai bune licee din oraș și profa de chimie la ore ne povestea ce făcea fiul ei. Nu este nicio garanție că dacă te muti la științele naturii vei rezolva problema, plus că va trebui sa recuperezi la celelalte materii reale. Te sfătuiesc să înveți pentru BAC cat să-l treci și apoi să iei ore la chimie in particular și poate și la bio măcar câteva. In plus, sunt Oradea in tara unde la Medicina se intra doar cu biologia care merge tocită și îți este mult mai ușor. Sa nu uiți să iei cartea cu grile și să te apuci sa le rezolvi după ce înveți materia. Succes!

| Nimeni20192018 a răspuns:

Eu zic sa să rămâi la "Sociale" și să faci pregătire la Biologie și Chimie. Este bine să faci pregătire decât să dai Bac-ul la matematică și să nu îl ei.

| Space1 a răspuns:

Nu conteaza la ce profil esti, și îți propun să iei meditații în particular încă din a XI pentru ca în Corint sunt multe lucruri care nu ai de unde sa le stii și trebuie explicate de un profesor! Există multe intrebari din informația din imagini în grile, și fără pregătire sincer nu cred ca ai sanse la med