| Evelinmariaa a întrebat:

Bună seara! Este adevărat că la salariul unui profesor se adaugă o anumită sumă de bani dacă urmează și masterul?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nope, e în facut. de alte chestii dar totuși, masterul nu strică

| Catrice a răspuns:

Cu master un profesor poate preda și la școală generală și la liceu. Mai multe clase=mai mulți bani.

| Frank51 a răspuns:

Eu am auzit ca ii scade din salariu.

| gabicoo a răspuns:

Dacă ai master ești Profesor 1 cu studii superioare de lungă durată și poți preda și la liceu. Fără master ești Profesor 2 cu studii superioare de scurtă durată și poți preda doar la gimnaziu și ciclul primar! Aici contează masterul!
Salarizarea profesorilor se face după o grilă. Aici Masterul contează foarte puțin. Grilele sunt diferite. Cei cu studii superioare de lungă durată au un coeficient de multiplicare mai mare decât cei cu studii superioare de scurtă durată. Dar diferența nu e prea mare.