| A3 a întrebat:

SALUT. Am o nelămurire cu privire la depozitele la termen.
Pun o anumită sumă ex: 500 Ron. Iar suma aceea stă neatinsă în funcție de perioada aleasă a depozitului? Iar dacă deschid un depozit la termen, pot adăuga lunar bani acolo?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, va ramane la fel si la ea se va adauga dobanda. Fiecare depozit este separat si nu poti depune alte sume, cu o singura exceptie daca incasezi salariul sau pensia prin acea banca si infiintezi un depozit prin serviciul de plăți programate (Standing Order), respectiv in fiecare luna, din contul curent, se vireaza in contul de depozit suma programata. Asa am si eu un depozit la banca prin care primesc pensia.