| Anonimus99911 a întrebat:

Buna seara, nu stiu daca e buna categoria, sunt intr o mare dilema cu eseurile pentru bac la sub. III, toata lumea spune ca un eseu trebuie sa aiba 2 pagini jumate-3, eu gasesc eseuri numai de 5+ pagini si simt ca innebunesc, nici nu as avea cum sa invat atatea… Stie cineva unde pot sa gasesc si eu eseuri scurte gata facute? Ceva carti? Nu ma luati cu scheme sau ceva ca nu imi place deloc, vreau doar un eseu simplu de 2 pagini jumate il invat si aia e, dar nu stiu unde sa le gasesc

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Din alea 5 pagini reții și tu jumate.Îți faci un rezumat, nu cred că e prea greu să extragi esențialul din 5+ pagini.Și oricum, nu știu câtă lume poate reține 5 pagini cuvânt cu cuvânt, trebuie să reții lucrurile importante pe care le poți apoi dezvolta.Citești 5+ pagini și le înțelegi, reții unele idei de bază, apoi poți scrie ce ai înțeles în 2 pagini.

| ioana748 a răspuns:

Era misto daca le mai omogenizai tu. Sigur iti era mai usor de invatat asa.

| Iulianabc a răspuns:

Dă-ți comandă de pe învațăcusucces, ai acolo și caracterizarea personajelor și este totul foarte bine structurat.