| errordanna a întrebat:

Buna seara, stie cineva prescurtarea VIS de la ce nume vine? cred ca este vorba de numele de botez nu de numele de familie...Va raman datoare daca ma ajtatii, dau FUNDA...MULTUMESC ANTICIPAT( si scuzati categoria va rog)

4 răspunsuri:
| SHPP2win a răspuns:

Ok haide sa iti zic euhappy Vis vine de la numele Lambru care in mahiara inseamna Vasile... este o "alintare". am un unchi cu numele asta

| babe100 a răspuns:

Poate de la Visalon(daca e baiat). Alt nume nu-mi vine in minte

| ADY_5784 a răspuns:

Probabil nu ai inteles tu bine si e Vince si se citeste Vins si vine de la Vincent sau Vicente. Mai am si un prieten care il cheama Vichente dar nu cred ca are vreo legatura big grin

| alinus05 a răspuns:

Pai stiu ca doamna profesoara nea sp ca VISvine de la nm de botez fundita te rog