| Jok a întrebat:

Buna seara TPU, am ramas corigent la matematica cu media 3... [Nu am mai ramas niciodata].Ce medie va trebuii sa am pe semestru 2?
Sau daca nu-mi iese media pe al 2-lea semestru..Raman repetent.
Iar daca ma duc la corigenta in toamna(doamne fereste), ma trece sau ma lasa repetent? Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine.
Eu am calculat si pe semestru 2 trebuie sa am media 7 sa trec cu 5.

Răspuns Câştigător
| mishulicka a răspuns:

Da, pe al doilea semestru trebuie sa ai media 7 ca sa iti iasa 5 media anuala sa poti trece clasa. Daca nu ramai corijent pe toamna...Si de trecut nu stiu daca te trece, asta ar trebui sa stii tu si ce fel de profesor ai.Dar daca e prima data cand ramai, e posbil ca profu sa aiba ceva personal cu tine? Sau chiar nu te pricepi? Avand in vedere ca ai ramas cu media3.Eu toti anii de liceu dintr-a 9a pana a 12 a ma lasa profesorul de fizica corijenta pe primul semestru mereu cu media 3, doar pentru ca nu ma suporta.Iar la sfarsitul anului venea mama sa aranjezewinkingacum nah, nu stiu care e situati ta.Dar decat sa te lasi intr-o anumita baza, mai bine ia si fac cateva ore de pregatire.Mult succes

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Păi uite cum se calculează o medie şi poţi să-ţi faci calculul:
http://www.calificativ.ro/Cum_sa_iti_calculezi_mediai-a18211.html

| pwp a răspuns:

Adevarat,trebuie sa ai minim 7 pe al dilea semestru pentru a trece...iar referitor la repetentie..depinde de profesor daca te trece sau te lasa.

| Mareacluj a răspuns:

Trebuie sa ai 7. dar mai este si posibilitatea sa dai in toamna

| IssabellaLoLa a răspuns:

Off iti trebuie 7 dupa cum ai spus
si daca nu iei corigenta da, ramai repetent sad
incearca si tu sa fii umil si sa vada o schimbare de comportament la tine, sa vada ca iti pare rau ca n-ai invatat; fa-te si tu ca esti atent la ore si ridica mana sa iesi la tabla, chiar daca nu stii nimichappyca va aprecia sigur efortul si schimbarea de atitudine happy

imi pare rau de situatia ta sad

| Jok explică:

Asa mi-am pus si eu in gand acum, ca vreau in vacata ce urmeaza sa invat, plus ca si cu antrenamentele astea... Nu prea pot sa-mi fac timp si de invatat dar ma voi ambitiona si le voi face pe amundoua, multmuesc de incurajare. :*