| Încrucişătorul a întrebat:

Cand ne referim la o tara drept o 'republica democrata', automat inseamna ca tipul de guvernamant este socialist [communist]? *Am cateva nedumeriri si as dori o explicatie detaliata*

Răspuns Câştigător
| pisi1793 a răspuns:

Nu,suntem o societate democrata.In connstitutia din 1965 Romania se numea Republica Socialista, iar pe atunci Romania era sub regim comunist.Ehh,dupa caderea comunismului in `89, regimul a picat iar in 1991 s-a adoptat o noua constitutie in care Romania avea numele doar de Republica.Suntem democrati, dar forma este tot republica.

1 răspuns:
| ageorgiana a răspuns:

Insasi denumirea de "republica democrata" te trimite cu gandul la forma de guvernamant numita "democratie". O republica democrata nu are, in niciun caz, forma de guvernamant comunismul. Democratia se bazeaza pe puterea poporului, pe separatia puterilor in stat, pe pluripartidism, pe cand comunismul se bazeaza pe cultul personalitatii conducatorului, monopartidism, politia politica, lagare de reeducare, lagare de munca etc.