| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, TPU.
Sunt în ultimul an de liceu și mă simt foarte dezorientată, în sensul că vreau foarte mult la litere dar în acelați timp ador ideea de medicină veterinară. Sună stupid, dar cel puțin în momentele astea, alternez între cele doua.
Îmi poate explica cineva situația în cazurile ambelor facultăți, ceva detalii, cum e și dacă profilul de științe sociale, la care sunt eu, reprezintă o problemă majoră pentru cea de-a doua opțiune?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| iamprettybored a răspuns:

Alege ce simți că ți-ar fi de folos, ceva ce ai vrea să faci pentru restul vieții tale. Nu te uita la profil și nici la ce spun cei din jur. Dacă muncești pentru ceea ce îți dorești sigur vei ajunge acolo unde vrei.

Cu prea multe detalii nu te pot ajuta fiindcă nu am, la Litere depinde mult și pe ce domeniu vrei să mergi (filologie/limbi străine), dar în general poți ajunge ori profesor, ori traducător, ori poți lucra într-o companie gen call-center.
La medicină veterinară sunt vreo 5-6 ani de facultate, în comparație cu Literele unde sunt doar 3.

| Ichigo a răspuns:

Fa ce iti aduce cei mai mult bani in relatia cu timpul investit

| floridemai28 a răspuns:

Exista facultati de medicina veterinara unde sa se poata intra cu bac la romana, istorie, psihologie? am uitat sa intreb si asta