| Gabriela_Ruxandra_2001 a întrebat:

Bună seara! Unde as putea gasi si eu informatii mai consistente despre sclavii din Roma Antică? Exista filme in legatura cu subiectul asta? Sau povesti despre sclavi care s-au eliberat din sclavie si viata lor de dupa asta. Orice informatie pe care sa nu o gasesc pe prima pagina cand caut pe google "sclavii din Roma Antica". Mulţumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Titluri de filme nu stiu sa-ti recomand pentru ca nu obisnuiesc sa urmaresc, insa poti cauta ceva legat de Spartacus sau despre Gladiatori. Ma gandesc ca ar trebui sa existe cateva creatii cinematografice. Carti care trateaza acest subiect ar fi:
"Marea carte a inumanitatii" - Matthew White
"O zi in Roma Antica" - Alberto Angela
"Straini vestiti in luptele cu Roma" - I.M. Marinescu
"Spartacus" - Raffaello Giovagnoli
"Roma antica" - Enciclopedie pentru copii
De asemenea, mai poti gasi mentiuni despre sclavia in Roma, atat din timpul Regatului, al Republicii, cat si al Imperiului in scrierile lui Suetonius, Titus Livius, Polybius, Dio Cassius, Cicero sau in monumentala lucrare "Istoria romana" a lui Theodor Mommsen. Cu alte cuvinte, daca vrei sa gasesti informatii mai consistente, mergi la biblioteca si intereseaza-te de cartile de mai sus.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe Viasat History poti vedea multe documentare despre istoria antica, inclusiv despre Roma antica si viata de atunci.
De asemenea, pe Wikipedia poti gasi multe informatii, in diferite limbi.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Multe filme nu reflecta realitatea. Daca nu vei reusi sa afli poate niste documentare ar trebui sa cauti pe google sau Youtube in general cele care sunt luate de pe posturile tv alea cu discovery, national geographic etc