| Angelofdemon a întrebat:

Voi cum memorati mai usor, ce aveti de invatat? ( si aici ma refer la 10-20 de pagini). Ce metode de a memora mai usor, imi recomandati?
+ Daca ati luat lecitina, ce fel de lecitina buna imi recomandati?

Dau funda.

2 răspunsuri:
| UnNumeAleatoriu a răspuns:

Eu fac o sinteza schematizata cu linii si tabele, apoi subliniez cu diverse markere colorate in functie de importanta... dupa ce invat asta, recitesc integral. Spor! ^.^

| Ade112 a răspuns:

Buna. Uite cum fac eu cand am de invatat enorm.Iau o foaie si un pix incercand un joc". Asociez informatiile necesare(nu toate pentru ca inebunesti crede-ma)cu niste desene, linii in functie la ce inveti. Faza cu marcher nu prea mă ajuta. Bineinteles ca inainte sa iti iei foaia si pixul citesti cu atentie de cateva ori.Sau mai poti povesti pe scurt cu cuvintele tale.Iti mai dau un sfat daca cumva ai lucrare sau te asculta inainte sa pleci la scoala scrie informatiile pe scurt pe o hartie si pe drum mai trage" o privire.Te-ar surprinde cat poti retine in ultimul moment ca sa zic asa. Lecitina: Da poti lua lecitina mai ales in perioada tezelor emamenelor, iti recomand memo plus nu este asa de scumb si are ingrediente mult mai naturale ca sa zic asa decat pastilele.Iti recomand sa iei din timp pentru ca nu isi face dupa cateva zile efectul si eu am luat si e bun.Te pup papa :*