| madutza_ubytzik a întrebat:

Stie cineva cand se fac inscrierile pentru liceu? Sunt in clasa a 8a si maine termin scoala dar diriginta nu ne-a zis nimic despre data la care ne vom inscrie la liceu! PLZZZ FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Cromasston a răspuns:

Intre 17 si 21 iunie se fac obtiunile(scoala decide in ce zi>la noi pe 17), pe 3 iulie aflii la ce liceu te-ai inscris, apoi intre 5 si 15 trebuie sa te duci sa depui un dosar la liceul unde te-ai inscris(scrie in ghidul pe care l-am primit de la scoala!); asta daca nu dai la bilingv

2 răspunsuri:
| DiDi a răspuns:

Deja trebuia sa va fi dat o carticica cu informatiile legate de liceele disponibile si care a fost ultima medie de intreare la fiecare liceu. Dupa ce te-ai hotarat, va trebui sa completezi o fisa cu liceul la care doresti sa ajungi, in principiu pui liceul dorit, apoi mai completezi in descendenta cu alte licee, sa nu cumva sa ramai pe dinafara daca nu intri la prima optiune ( la liceul dorit ). In vacanta de vara, mi se pare ca pe la inceput, va trebui sa mergi la scoala si sa duci analizele pe care le-ai facut la sfarsitul anului scolar, sa semnezi ceva documente samd. Astepti sa vezi la ce liceu ai intrat, iar dupa ce ai aflat, va trebui sa mergi la liceul respectiv ( unde ai intrat ) si sa duci anumite acte, o sa-ti spuna la secretariat ( de la scoala generala ), ce fel de acte trebuie sa duci. La liceu vei semna o anumita fisa, si va trebui sa platesti uniforma, asta in cazul in care liceul are uniforma. Dupa toate acestea, vei fi anuntata cand va fi prima zi de liceu, in ce clasa ai intrat ( A, B, C. ), care iti sunt colegii si cine va fi dirigintele/a.

In principiu cam astea sunt detaliile, sper ca n-am uitat sa mentionez ceva, a trecut totusi 1 an.

| ELD a răspuns:

Scrie in ghidul acela care l`ai primit de la scoalahappytongue