| nlko a întrebat:

Stie cineva cate ore de matematica se fac la liceu la profilele mate-info si stiintele naturi. Si care sunt diferentele dintre profilele acestea? Daca aveti un model de orar e si mai bine.

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Http://www.balcescucj.ro/orar/
http://li.cj.edu.ro/index.php/orar

Aici sunt niste orare.
Dupa cum vezi, la primul orar daca dai la 12MI vei vedea 4 ore de matematica, dar la al2 lea orar(toate clasele sunt de mate-info, intensiv info) la clasa a XIIa sunt 5 ore de mate.

Diferentele se vad in clasele mici doar prin orele de info(la mate-info sunt mai multe), iar in clasele mai mari:

MATE :4 ore la mateinfo, 3 la st.nat.
INFO:7 ore la mateinfo, 0 la st.nat
Bio-Chimie: 1 ora la mateinfo, 2 la st.nat

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

1.Stiintele naturii
4 ore de matematica pe saptamana(M 2)
1 ora informatica
2 TIC(Tehnologia informatiei si comunicarii)
2 ore de biologie
3 ore de fizica
2 de chimie.Astea sunt materiile care le faci sigur pentru profil real.Bineinteles ca mai sunt si celelalte: 4 ore de romana, 2 de engleza, 2 de franceza, logica, geografie(1 ora), istorie(1 ora).Dai teza obligatoriu la romana si matematica si iti alegi 2 dintre:fizica, chimie si biologie.

2. Mate-info
Pai, ai cam asa: 4 ore de mate, 4 de romana, 3 de fizica, 2 de chimie, una de istorie, una de georgafie, 2 de engleza, 2 de franceza, una de religie, una de muzica, una de desen, una de logica, 2 de biologie, 3 de info+tic, una de dirigentie.

Sper ca e bine. Succes!

| llMalvinall a răspuns:

Eu sunt mate info si am facut 5 ore in a 9 a doar 4 in a 10 a si acum in a 11 a fac 6 probabil ca in a 12 a o sa fac 7 sau ceva de genu...si tot pe mate info o sa ai gen doua ore de info si doua de tic 9-10 si in a 11 a o sa faci doar 4-5 ore numai info nu stiu in a 12 a banuiesc ca tot la fel ca in a 11 a aa si o sa faci si multa fizica si chimie pe acest profil iar din a 11 a nu mai faci muzica si desen