| anonim_4396 a întrebat:

Buna,stiu ca mai am un an la dispozitie sa-mi invat pentru bac dar am zis mai bine imi sacrific un an din viata sa-mi invat bine de tot si dupa sa ma stiu cu bac-ul luat cu nota mare si intrata la facultate decat sa-mi para rau si sa regret ca nu mi-am invatat.(Ma apuc asa devreme de invatat deoarece mie la scoala nu prea imi place sa-mi invatbig grin).
Asa, intrebarile mele sunt:
1.Eu voi da bacul la istorie si geografie iar la geografie am o lista cu lectii care includ "spatiul romanesc" si "spatiul european",deci presupun ca dau din Geografia Romaniei, Geografia Europei si Uniunea Europeana.Corect nu?laughing
2.Ce carti imi puteti recomanda pentru istorie si geografie? La romana am o carte buna cu eseuri la toate poeziile,operele tot ce am nevoie, insa acum am nevoie si pentru istorie si geografie.

1 răspuns:
| Crin51 a răspuns:

Hey! Uite sa iti spun eu mi-am propus sa invat in clasaa a XII dar nu am prea reusit, mai erau 3 saptamani pana la bac, daca in tot liceul m-am comportat 'like a ninja' acum a venit vremea, ma gandeam sa ma pun pe invatat. Asadar am schimbat tactica si mi-am luat carti de eseuri...
Trecand la subiect, sunt acele carti de 100 Subiecte la istorie. Uite cum am procedat, am invatat si am refacut partea I si II le stiam bine, dupa cum se stie problema in fact e la partea a 3 -a. Si mi-am facut notite cu fiecare lectie,(avand in vedere ca se repeta mi-au iesit cam 22 de lectii) in acel bilet vei scrie cam in mare ce cuprinde acel subiect. Dupa ce treci de 2 -3 ori prin ele iti vei aminti majoritatea detaliilor. Spor!