| Ellena a întrebat:

stiu ca multi de pe acest site sunt elevi.as vrea sa stiu parerea acestora, si nu numai, in legatura cu profesorii de la clasa.care ar trebui sa fie 5 calitati ale unui profesor sa fie preferat?

Răspuns Câştigător
| larisa_6959 a răspuns:

- sa stie sa predea astfel incat sa elevi sa intelega

-sa faca din orice subiect unul interesant, captivant, care sa-i atrga cu adevarat pe elevi ca ei sa nu invete pentru nota ci din interes

-sa dea notele corect, sa nu discrimineze

-sa-si aproppie elevi cat de mult poate de el, sa-i intelega, sa-si aduca aminte cum era pe vreme cand mergea la scoala, sa se puna in pilea elevilor, sa incerce sa gandeasca ca ei

-sa fie dur cand e nevoie, dar sa nu fie absurd

11 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

In primul rand, sa fie el creativ, spontan, entuziasmat de ceea ce face. Pe urma, o sa vina de la sine pasiunea cu care preda si incurajarea celorlalti sa fie creativi.

| Bacemi a răspuns:

Parerea mea e ca un profesor ideal ar trebui sa :

- imbine materia cu propriul stil de predare pentru a iesi din rutina

- fie intelegator la inceput dar apoi sa se faca inteles ca poate fi si dur

- sa vorbeasca frumos si sa incurajeze elevii

- sa puna notele corect

- sa incurajeze elevii cu teme extra dar care solicita o abordare personala si nu copiat de pe net

| xibalba a răspuns:

Multi profesori nu inteleg ca mai avem inca 15 materii pe langa materia lui. Si toti predau mult, mult. Exigenti sunt destui, iar la toate materiile nu poti invata. 5 calitati ale unui profesori... sa isi dea seama ca daca sunt profil de mate-info nu ma intereseaza geografia/istoria, si sa o lase mai moale cu atatea detalii. Sa fie glumet, sa nu se simta distanta aia :profesorul e la catedra si are in mana catalogul, elevii sunt in banci. Nu`mi plac profesorii care folosesc notele drept amenintare. Mi se pare ca ei insisi nu inteleg ca la scoala venim sa ne imbogatim bagajul de cunostinte, nu sa luam note. La fel imi plac profesorii care incurajeaza elevii. Asta pentru ca din ce in ce mai des clasa mea primeste de la profesori niste apelative... nu prea frumoase.

| MissD a răspuns:

1. sa explice foarte bine, pe intelesul tuturor
2. sa predea intr'un mod special care sa te captiveze deci sa nu fie plictisitor
3.sa fie apropiat de elevi
4. sa te oblige intr'un fel sa inveti
5. sa incurajeze elevii sa fie originali, sa'si dea cu parerea nu sa trebuie sa ii spunem cuv cu cuv din manual

| Silvia a răspuns:

Mut, surd, si nu in ultimul rand chiorlaughing.

| Alex_7297 a răspuns:

Bună!
@bacemi mi-ai descris profesorul de geografie.Este chiar portretul lui...

| User a răspuns:

1.Sa nu treaca absentii.
2.Sa nu dea note sub 8.
3.Sa vina din an in Pasti la ore.
4.Si sa stea maxim 10 minute.laughing
5.Si.cam atat. aa da, uitasemlaughing. daca se poate sa fie profesoara, intre 18-25 ani laughing:X

Cu asa profesori mi'ar place si mie la scoalalaughing

| anss23 a răspuns:

Dupa parerea mea profesorul "ideal" ar trebui sa: -aiba simtul umorului, sa mai glumeasca din cand in cand -inceapa corectarea lucrarilor de la nota 4 in sus -dea afara toti copii care vorbesc ca sa fie liniste in ora(nu cum e la noi, toata lumea rade, deseneaza, vorbeste la ora si pe unii profesori nici nu-i intereseaza) -ne dea voie sa ne jucam la calculator 5 ore pe saptamana -sa fie o femeie

| aisha01eu a răspuns:

Sa aprecieze copilul dupa ce poate el nu dupa banii pe care ii da la pregatire! Sa predea bine si toata lectia nu jumate si sa zica sa continuati voi ca sunteti destepti. Sa fie intelegator si sa nu aiba pretentii de genul: tabla ca luna, curat in clasa etc. Sa nu dea teme multe. Sa se tina de programa si sa nu predea lectii care nu ne trebuie la Bac de exemplu.

| betty17 a răspuns:

Sa stie sa inteleaga un elev, sa stie cum sa se comporte cu el nu numai pentru lectii, chiar si cu alte probleme, sa stie cum sa te faca sa inveti cat mai usor si logic, am avut o astfel de diriginta in clasa a9a dar apoi a devenit directoare si a trebuit sa ne shimbe dirigintacrying

succes

| iris_7882 a răspuns:

Cred ca MissD ti-a raspuns cel mai bine!