| crybaby220 a întrebat:

Sunt a 9a si ne-a dat tema la romana sa facem un discurs. Am cateva idei, dar nu mi se par foarte bune. Puteti sa imi dati cateva exemple despre ce sa fac?

Puteam face despre orice.

Răspuns Câştigător
| Libyadji a răspuns:

Poți face un discurs în care să vorbești despre:
- rolul femeilor în societate.
- au despre educație și cât de importantă e ea in dezvoltarea unui om.
- ori despre egalitatea care ar trebui să existe intre oameni și de ce, pentru că mulți sunt discriminați; ai putea spune acolo cât de incorect și inuman e asta, oamenii merită toți o șansă pentru a dovedi de ce sunt în stare pentru că, în aparență, unele lucruri se creează dintr-un nimic, dar toate necesită timp și răbdare.
- ai putea crea un discurs motivațional în care să susții oamenii să nu se lase bătuți la primul eșec și să nu renunțe niciodată la ceea ce iubesc, visează; cât timp pe cer există stele, oamenii pot visa, dar niciodată să nu se mulțumească cu atât; omul trebuie să înțeleagă că doar atunci când el câștigă e totul gata, până atunci să nu se oprească din încercări, eforturi, riscuri și străduință; perseverență.
- un alt discurs frumos ar fi acela în care să propui o schimbare... in țară. Să propui ca tinerii să ia inițiativa, să creeze prin puterea și spiritul lor de echipă o țară pe placul lor. Chestia asta a mai fost dezbătută, noi, tinerii, suntem singurii care mai putem schimba ceva. Am putea fi toți împreună și nimic să ne oprească, olimpicii, copiii supradotați să ajungă în vârf și după buna logică și morală a lor, totul să decurgă aici. După cum am spus, asta e ceva mai."politic" și s-a mai discutat despre. Dar sunt atâtea idei și sună posibil.
- și ai mai putea face un discurs in care să indemni oamenii să trăiască fiecare clipă și să se bucure de fiecare lucru pe care îl au în jur. Să fie fericiți cu lucrurile simple, să iubească, să cugete. Asta e bucuria de a fi om, îi poți indemna să iubească viața și simplele ei bucurii, să lase deoparte treburile materiale pentru că fericirea simplă și sinceră a unui om nu de acolo izvorăște: ci din inimile altora. Îi mai poți indemna să nu se mulțumească niciodată cu puțin și să faca tot posibilul ca visele lor să devina realitate, dar, din nou, revenim la chestia cu visuri.
- poți vorbi despre familie și cât de importantă e ea, nimeni nu o poate înlocui

Cam astea au fost ideile mele pe moment. Sper să îți placă măcar una happy

3 răspunsuri:
| Andrei_Robert_1994_lPpI a răspuns:

Discurs pentru schimbare===>
SINGUR NU SCHIMB NIMIC!
IMPREUNA SCHIMBAM LUMEA!
Una dintre cele mai mari probleme din ziua de azi e ca nu mai avem mancare buna. Unii au prea putina, in timp ce altii au prea multa din cea nesanatoasa.
Multi mananca fast-food, fiindca sunt ieftine si la indemana.
Fructele si legumele proaspete sunt scumpe si foarte greu de gasit, in schimb gasesti malluri la fiecare pas pline cu fast- food.
Oamenii merita mancare decenta la preturi decente, in loc de fructe aduse din strainatate si salate pline de pesticide si erbicide.
NU UITA ESTI CEEA CE MANANCI!
Sanatate in bucate!

| RoseBlack01 a răspuns:

Hei. Poți face despre ce îți place ție cel mai mult. Chiar dacă nu ti se par niște idei foarte bune, tine un discurs despre pasiunea ta. Nu încerca sa pari a fi altcineva. Spre exemplu, pe mine ma pasionează astronomia. As tine un discurs despre cum mi-a debutat pasiunea. Dacă scrii despre ceva ce ți place, o sa ai mult mai multe idei, crede ma.
Chiar și despre desen poți scrie sau despre cartea preferata. Găsești tu ceva. happy