| AddeAndre14 a întrebat:

sunt Andreea si am 17 ani. Sunt de un an in Londra si am probleme cu scoala pe care nici eu nu le inteleg. Cand am venit in Londra am vrut sa ma inscriu un an pentru GCSE si in paralel sa invat si mai multa engleza. La primul colegiu la care am aplicat am fost refuzata pentru ca ei mi-au dat calificativul E3 pentru engleza. Am aplicat la altul si mi s-a spus ca, cursurile pentru GCSE costa si mai bine fac un curs ca sa le fac gratuit. Am ales sa fac Health Care and Social Care ca dupa cursul asta sa dau la facultatea de psihologie. Am aflat de curand ca colegiul asta e echivalentul scolii profesionale. Sincer nici eu nu simteam ca daca fac doar atat o sa intru usor la Uni. Asa ca m-am trezit ca am pierdut un degeaba si nu stiu ce sa fac. Oare sa renunt la curs si sa platesc pentru un curs de GCSE? Sunt si alte oportunitati? Nu vreau sa renunt la visul meu de a deveni un psiholog.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acelasi lucru se intampla si in Romania de fapt!
fara terminarea celor 12 calse de liceu si luarea BAC-ului, nu poti intar la facultate.
Colegiile si scoala profesionala nu tin loc de liceu, sunt doar niste amarate de cursuri, iar daca vrei sa mergi al facultate, trebuei s amergi la seral sa-ti termini cele 13 clase de liceu (ca se fac 13 la seral), sa-ti iei BAC-ul si apoi sa ajungi la facultate.

Iar ca sa devii psiholog, nu ai alta cale decat:
- terminarea liceului
- luarea BAC-ului sau echivalentu lui in Anglia
- depunderea dosarului pentru facultatea de psihologie

| RB26DETT a răspuns:

Parerea mea, daca tot faci un lucru fa-l cum trebuie, este vorba de viitorul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, ei nu au interesul ca tu, româncă fiind, să devii un om de succes in țara lor. Ei au nevoie de forță de muncă și de la stat nu vei primi niciodată ceva care să-ți fie cu adevărat benefic. Îți poate fi pe moment, dar nu și pe viitor. Așa că dacă ești sigura ca vei face față GCSE, înscrie-te și plătește-l, dacă nu, mai învață limba și apoi te duci. Trebuie sa știi ca dacă vrei sa reușesti acolo, trebuie sa faci totul pe cont propriu, pe banii tai, că ei nu te vor ajuta niciodată. Deci, dacă pornești la drum, asigură-te că destinația îți e sigură.