| bianca4321 a întrebat:

Sunt clasa a IXa deocamdata. Vreau sa ma ajutati cu niste raspunsuri cat se poate de serioase, de preferat de la persoane care se pricep! Nu am idee ce facultate as putea sa urmez. Va rog sa imi spuneti niste meserii frumoase, banoase, fara prea mult studiu..adica nu exagerat. Vreau sa stiu incotro sa ma indrept, o idee de viitor. Sa stiu ce materii cuprinde fiecare meserie. Tin sa mentionez ca nu imi plac meseriile ce tin de domeniul pedagogic, cu toate ca sunt la profil vocational. Mai mult ce tine de afacer, cum ar fi arhitectura interioara, design.

Răspuns Câştigător
| LadyLilith a răspuns:

Conteaza foarte mult sa-ti placa ceea ce faci. Toate meseriile sunt frumoase in felul lor. Insa aici, inca, angajarea functioneaza pe baza de pile si bani.
Arhitectura interioara e grea, o sa inveti multa matematica, mai ales geometrie, e cam greu. Si in Romania, nu multa lume isi permite sa angajeze un astfel de inginer. Cu designul, e greu. Trebuie sa ai mult talent si multa creativitate si mult noroc. Nu uita, ca sunt persoane care studiaza design de ani intregi, nu numai in timpul facultatii. Trebuie sa te gandesti foarte bine, inainte sa te apuci de ceva. Sa te apuci, numai in cazul in care esti sigura ca o sa fi angajata. Dupa aia sa nu stai cu diploma pe perete ca ai terminat si tu o facultate. Este organizata in fiecare an "expozitia" de facultati, ar trebui sa te duci acolo, sunt si studenti si profesori si ei te mai clarifica ce si cum se invata la diferite specializari. Sa-ti placa si tie, sa nu fie numai o meserie banoasa.
Confucius: – Alege să faci ceea ce îţi place şi nu va trebui să munceşti nici măcar o singură zi.

1 răspuns:
| Sadic a răspuns:

Cauţi ceva bănos? Caută ceva ce-ţi place şi te face fericit, nu ceva la,, modă''