| XoMasquaradeXo a întrebat:

Sunt curioasa, pentru BAC chiar este nevoie de rezumate la fiecare opera sau doar cateva cuvinte despre piesa/roman si caracterizarea personajelor?

Răspuns Câştigător
| maria6 a răspuns:

La Bacalaureat nu se mai vorbeste de rezumat, ci de viziunea despre lume si viata intr-un roman/basm/intr-o nuvela/ opera dramatica studiata sau de caracterizarea personajelor. Sigura ca aceasta formulare se refera si la rezumat, dar nu numai.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Exista posibilitatea sa iti ceara rezumat sau sa demonstrezi de ce o opera apartine unui anumit gen, iar atunci ai nevoie de rezumate.

Răspuns utilizator avertizat
| davidpopescu123 a răspuns:

E posibil sa ai nevoie doar de rezumate acum depinde si de noro depinde in ce an dai oricum e mai usor sa stii rezumatul ca si daca iti da sa faci o scurta descriere la bac e 25-30 de randuri succes :*!