| Elena5874 a întrebat:

TPU
am nevoie de caracterizarea personajelor din Iertarea de I. A. Bassarabescu
Dau funda, restul vot

Răspuns Câştigător
| chupichups a răspuns:

Personajul principal al operei,, Iertarea'' de I .A.Bassarabescu este reprezentat de naratorul personaj, in timplul copilariei sale.
Acesta se autocaracterizeaza ca fiing ganditori si ingrijorat in apropierea zilei Sfintei Maria, asa zisa,,ziua daurilor'' pentru el
Este caracterizat indirect prin comportament drept respectuos,,cautand sa-i iau mana sa i-o sarut'', rasfatat de carte bunici,, cu o mana in buzunar pipaind gologanul'',,, bunica avea cofeturi-leacuri lacrimilor noastre''.
Consider ca relatia acestuia cu bunicii sai evidentiaza tipul personajului.
(scuze de greselile de ortografie... funda?big grin)

| Wertuska a răspuns (pentru chupichups):

Ma ajuta si pe mine cineva?

3 răspunsuri:
| ingerasfitos a răspuns:

Bunicul este personaj principal in fragmentul "iertarea" de I.A Bassarabescu
pentru caracterizarea bunicului sa folosit caracterizarea directa de catre autor si cea indirecta prin fapte si comportament
Bunicul este bland,bun, iertator, darnic si iubitor
Autotul folosteste o metarfora prin care sugereaza rolul important pe care la jucat bunicul in copilaria sa "bunicul... ce icoana sfanta a credntei in clipele de pocainta!"
fata de nepoti bunicul se comporta cu calm, cu intelegere, ii alinta cand sunt certati de parinti le ofera mereu daruri.
in concluzie
-nepoti au reprezentat centrul universului bunicului si de aceea acesta ii face un portret plin de nostalgie

| ingerasfios a răspuns:

Nu stiu si eu caut de muuuuuuuuult astacrying