| IHateLuvStorys a întrebat:

Sunt disperata, miercuri ma asculta profa la engleza din PASSIVE VOICE si eu nu-l inteleg deloc.Stie cineva sa-mi explice? Va rog din tot sufletul, va implor!

3 răspunsuri:
| Valentinné a răspuns:

Pasiva:
Subiect+ "to be" + Past Participle (V3) + Agent

Activa:
Direct Object + Verb + Subject
Pai e simplu, toate modificarile sunt suportate de verbul "to be". Si eu am avut mari dificultati la pasiva, pentru ca lipsisem, dar e chiar usoara! Sper sa te ajut, fii atenta! :* De exemplu:

1. I am pancakes -> Pancakes are made by me.
2.I am making->are being made
3.made->were made
4.was making->were being made
5.have made->had been made
6. will make->will be made
7.can make->could be made
8.is going to make->are going to be made
9. would have made->would have been made

Succes!

| JohnnyRocks a răspuns:

Nu e greu, uite aici un exemplu:
RO: Barbatii construiesc un castel.
EN(active): The men are building a castle.
EN(passive): The castle is being build by the men.

Practic, pasiva se construieste astfel: verbul "to be" + forma a treia a verbului care este predicat in propozitia data initial (pe ex. de mai sus, vorbim de verbul "to build", care e pus la present continue). Formele verbului "to build" sunt: to build - built - built. Verbul tau de conjugat "ii spune" verbului "to be" la ce timp trebuie folosit. Daca verbul din propozitia initiala este la timpul X, atunci verbul "to be" va fi pus la timpul X, urmat de forma a 3-a a verbului care e pus la timpul X, in propozitia initiala (sau infinitivul +ed, depinde de verb). Sper ca te-am ajutat, succes! happy

| JohnnyRocks a răspuns:

Imi cer scuze de greseala, rectific:
EN(passive): The castle is being built by the men.