| anonim_4396 a întrebat:

Sunt elev in clasa a-XII-a la Liceul de Arta, sectia arhitectura. Anul acesta trebuie sa ma hotarasc unde sa dau la facultate, profilul arhitectura(normal), nu stiu insa ce sa fac, Romania sau strainatate. As vrea daca se poate sa imi spuneti care este parerea voastra despre facultatile din Romania, care este nivelul lol, seriozitatea lor in pregatirea studentilor si daca se pot compara cu cele din strainatate, ma refer la munca de calitate. As dori in general informatii despre facultatile cu prestigiu (Bucuresti, Cluj, Timisoara etc.) Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| aLiaLi a răspuns:

Poti beneficia si in Romania de pregatirea necesara pentru a ajunge un arhitect de top, dar probabil stii ca asta depinde in proportie de 70% de tine, si de cat de mult iti doresti sa faci o cariera din asta. Poti opta pentru Bucuresti, pentru facultatea de arhitectura Ion Mincu, este cea mai renumita din tara si cea mai puternica la ora actuala, iar daca pe parcursul anilor de studiu te vei dovedi capabil si priceput mai mult ca sigur vei prinde proiecte si colaborari in strainatate happy