| RamonaNicolae a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a si m-am calificat la olimpiada judeteana. As vrea sa ma pregatesc, dar profesorul meu nu mi-a recomandat nimic precis si am terminat toate subiectele de judeteana pe care le-am gasit (am gasit doar pe fizica.com si olimpiade.ro). Exista vreo culegere sau alte site-uri cu subiecte de olimpiada? Sau probleme mai grele de termodinamica, nu neaparat de la olimpiada(pot fi si din culegeri straine in engleza/franceza sau de la concursuri (inter)nationale/straine cu un nivel de dificultate similar)?

4 răspunsuri:
| Niklauss a răspuns:

Ce elev silitor, nu cred ca mai exista asa copil ca tine laughing

| ALGator a răspuns:

Relaxează-te și citește și tu o carte bună de fizică. De exemplu Schrödinger "Ce este viața".
Succes la olimpiadă!

| RamonaNicolae explică (pentru ALGator):

Multumesc de urari. Totusi, cred ca in situatia mea organizarea celulara este, paradoxal, extrem de importanta(altfel nu as functiona) si extrem de neesentiala(nu se va da la olimpiada). Desi apreciez intotdeauna o carte buna, chiar as avea nevoie de niste subiecte. happy

| ALGator a răspuns (pentru RamonaNicolae):

Succes!
Fizica e importanta și devine și mai pasionată cînd vezi cum se aplică, inclusiv peste granițele disciplinei.
De exemplu numitul Schrödinger, fizician, doar cu puterea minții a dedus genetica.