| HeiGiusyy a întrebat:

sunt in clasa a 8 si vreau foarte mult dupa ce trermin sa fac un liceu de filologie si facultatea de drept ori de limbi straine dar dupa ce termin liceul de filo si facultatea pe care o sa o urmez cam ce pot deveni? as putea sa ma fac jurnalista sau ghid turistic? dati-mi ideii, va rogg mult (nu vreau sa ma fac PROFESOARA urask tongue) dau fundita big grin multumesc mult de raspunsuri:*

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Nu poti. Deci dupa ce faci facultatea de filologie,poti sa devii profesor,critic literar,cred ca si scriitor. Ca sa devii jurnalist,trebuie sa faci fac, de jurnalism,iar ca sa devii ghid,trebuie sa faci faci turism. Poti sa devii si traducator, pentru ca la filologie se face si a doua limba, obligatoriu.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.pai. daca vrei sa faci facultatea de drept, eu cred ca iti trebuie mai mult liceul uman(limbi straine). La drept poti deveni avocat(unde iti cam trebuiesc limbile straine), politist/a din care se castiga foarte bine. Mai poti face facultatea finante banci, unde poti sa iti intemeiezi propria firma, te pup :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei jurnalista, da la liceul uman(limbi straine) si poti da la facultatea de jurnalism, te pup :*

| HeiGiusyy explică:

Si ca sa fac liceul de filologie si facultatea de jurnalism sau turism merge?