| MaryyraM a întrebat:

Sunt in clasa a opta si maine dau examenul la mate. imi puteti spune daca se poate da conul, cilindrul, sfera sau trunchiul de piramida? in programa nu spune de ele, dar intr-o varianta pentru examen am nimerit cilindrul. sa le invat si pe ele? help. funda love struck

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Nu te agita. Programa e clara: fara sfera, cilindru, con, trunchi de con.

Trunchiul de piramida este alaturi de celelalte corpuri: piramida, prisma, paralelipipedul dreptunghic, cubul.

9 răspunsuri:
| 123lalala a răspuns:

Doar trunchiul de piramida in rest nu.

| IoAlexandra a răspuns:

Conul, cilindrul, sfera NU
trunchiul de piramida DA

| ριтιq a răspuns:

Nu!
Cerc, Con, Cilindru, Trunchi de con, sfera, hexagon, prisma hexagonala, astea nu se dau!

| MaryyraM explică (pentru ριтιq):

Cercul se da

| anonim_4396 a răspuns (pentru ριтιq):

Cercul nu se da?:O

| MaryyraM explică (pentru anonim_4396):

Daaa

| JellyBean12 a răspuns:

Deci din cerc sigur ne da...din corpurile rotunde nu cred ca o sa ne dea dar macar uitete peste formule ...pt ca daca ne pica la vreun exercitiu sa ai o idee despre cum sa rezolvi, bft!

| botezatu0 a răspuns:

Sfera,am gasit pe la Sub I sa scriem cat e aria unei sfere.La Sub III ce crezi ca o sa ne de-a?