| anonim_4396 a întrebat:

la examen la matematica nu ne da conul, sfera sau trunchiul de con sau cilindru'?

nu?:-s

Răspuns Câştigător
| obsesion15 a răspuns:

Nu ne da asta.Stai linistita!

Pt geometria in spatiu trebuie sa stii doar:

Paralelipipedul dreptunghic, cubul; prisma dreaptă cu baza triunghi echilateral, pătrat sau
dreptunghi;
piramida triunghiulară regulată, tetraedrul regulat, piramida patrulateră regulată:
- reprezentarea lor prin desen; convenŃii de desen si de notaŃii;
- descrierea elementelor lor (vârfuri, muchii, feŃe laterale, baze, diagonale, înălŃimi);
- desfăsurări;
- aria laterală, aria totală, volumul.

4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu, nu se dau corpurile rotunde. Uite, am programa în faţă şi aici scrie că se va da paralelipipedul dreptunghic, cubul, prisma dreapta cu baza triunghi echilateral, patrat sau dreptunghi, tetraedrul regulat sau piramida patrulateră regulată.

| Angelik_6250 a răspuns:

Nu ne da! uita-te in programa

| OnutsaXD a răspuns:

Dar trunchiul de piramdia(de orice fel) e posibil sa ni-l dea?

| Veverita a răspuns:

Nu ne da.nu sunt incluse in programa.doar cercul trebuie sa il stim.dar cilindru si din alea nu.