| andreibdj a întrebat:

Buna sunt in clasa a-VIII-a si as vrea ca pe viitor sa dau la o facultate de finante-banci pentru a putea lucra in finante ce profil trebuie sa aleg la liceu pentru a ajunge unde vreau? Mate-info stiu ca e o varianta dar ce mai e altceva?

Răspuns Câştigător
| cezarailinca a răspuns:

Într-adevăr, mate-info e un profil universal, e bun pentru orice meserie ai vrea să faci. Eu pe ăsta îl recomand, la m-i sunt şi eu, şi sunt foarte încântată. Un alt profil care te-ar putea ajuta ar fi ştiinţele sociale, acum depinde cât de mult o să-ţi placă materiile. O să faci engleză, logică, foarte puţină matematică. Ştiintele naturii şi filologia nu cred că sunt profiluri care să te ajute prea mult la finanţe bănci. Baftă multăwinking

2 răspunsuri:
| missbee a răspuns:

Mate info, simplu. E un profil cu deschidere spre aproape orice facultate. Oricum, ceea ce se învață în liceu nu va interfera aproape deloc cu ceea ce vei face în facultate, însă pentru o pregătire și un exercițiu în ceea ce privește finanțele, mate-info e ideal.

| andreibdj explică:

Da stiu de mate info si stiinte sociale dar altceva ce mai e? E ceva "Tehnician in activitati economice " m-ar ajuta?