| maiyia a întrebat:

Sunt interesata de facultatea de pedagogie, insa vreau sa stiu dupa ce termin facultatea (3 ani licenta), pot sa predau? Ce materie si unde: la universitate, liceu, clasele V-VIII?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă termini specializarea P.I.P.P. ( Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar ) poţi fi "Profesor pentru invatamantul primar si prescolar" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/......scolar.php

Dacă termini specializarea Pedagogie poţi fi "Profesor discipline psiho-pedagogice (cu conditia absolvirii si a masteratului de specialitate), profesor de „Cultura civica/Educatie civica" la nivel gimnaziu, profesor de sprijin, consilier scolar, referent de specialitate in invatamant, coordonator programe educationale, profesor documentarist, animator socio-educativ" - vezi detalii la linkul :
http://psiedu.ubbcluj.ro/psihologie-pedagogie/specializari/pedagogie.php

De asemenea, fiecare facultate are un "Modul psihopedagogic" - vezi detalii la linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/modul_pedagogic/

http://www.utcluj.ro/dspp/modul-psihopedagogic/

Toate cele bune!

1 răspuns:
| Dia007 a răspuns:

Stiu ca la facultate se face un modul pedagogic ce iti permite sa predai la clasele V-VIII, asta, ca si absolvent al altei facultati, insa la pedagobie, e posibil sa stea putin diferite lucrurile, iar voi sa puteti, la final de licenta, sa predati celor de IX-XII, insa si asa, dupa licenta urmeaza inca 2 ani de master. Sunt sigura ca se fac alte 2 module (foarte simple) care, impreuna cu practica ce o vei face, iti fa permite sa predai oriunde.
In ceea ce priveste predatul, sa te inscrii la pedagogie este locul ideal pentru tine.
O facultate serioasa de pedagogie at atat la Cluj cat si la Iasi. Eu stiu de cea din Iasi, iar profii, cel putin din punctul meu de vedere (cei cu care am avut ore de profil) sunt foarte pregatiti si activi. Ai numai de invatat de la ei
Succes!
P.S.: Aici, practica se face la liceul de elita al judetului. Ai niste copii sclipitori si ai cu cine face ora.
Nu ma pot pronunta de cei din Cluj. Insa aud numai de bine si de ei.