| anonim_4396 a întrebat:

Sunt interesata sa aflu mai multe despre examenul cambridge si daca sunt mai multe tipuri de certificat, adica pe nivel diferit sau e unul singur. Doresc sa-l dau pentru a aplica la o universitate in strainatate. Unde pot gasi mai multe modele si ce imi mai puteti spune despre acest examen?
Dau funda, multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Sa stii ca multe universitati din strainatate nu accepta Cambridge-ul, ci IELTS-ul sau TOEFL-ul. Am avut o colega care in clasa a 11-a a luat Cambridge-ul cu nivelul maxim C2 (nativ) si cand sa se inscrie la o facultate de top din Anglia i-au cerut acolo sa dea si IELTS-ul, evident pe banii ei.
Cambridge-ul are mai multe niveluri, printre care urmatoarele: https://support.cambridgeenglish.org/......eclip0.png
Ca sa ti se echivaleze cu examenul de bac trebuie sa iei B2, care e nivelul mediu conversatonal. Insa pentru o universitate din strainatate, iti trebuie C2 Proficiency sau cel putin CAE (C1). De asemenea, fiecare nivel are la randul lui notele A, B, C. Daca te inscrii pentru un examen de C1 (CAE) si ei vreo 180 si ceva de puncte, asta inseamna ca l-ai luat cu C. Daca iei peste 190 de puncte, l-ai luat cu B, iar daca ai intre 200 si 210 puncte, l-ai luat cu A (nivelul maxim). Asta se aplica si la celelalte niveluri de Cambridge. Totusi, intereseaza-te pe net mai mult de examenele IELTS sau TOEFL pentru ca astea sunt mai cerute la universitatile din afara. Cel mai bun lucru ar fi sa-ti faci o lista cu universitatile din strainatate la care vrei sa aplici si sa incepi sa te documentezi strict despre care sunt cerintele lor de la tine. Acolo pe site-ul lor la sectiunea admitere, ai sa vezi si ce fel de examen de limba straina accepta.
In rest, pentru Cambridge stii si tu sa cauti pe google examination models.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Da, stiu ca IELTS-ul e de preferat, mi s-a spus, ideea e ca nu gasesc nici una, nici alta. Sa exersez, sa vad ce nivel am

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Afla-ti nivelul aici: https://www.cambridgeenglish.org/test-your-english/
Eu m-am pregatit din cartile lor de pregatire de la cambridge pe care le-am gasit la biblioteca. Dar vezi ca gasesti cartile lor de gramatica si vocabular si pe internet - CAE preparation books, C1 Vocabulary, C1 Grammar etc, de exemplu. Pe partea asta de pregatire pentru cambridge gasesti o paleta larga de solutii gratis pe net, ideea e numai sa vrei sa cauti direct in engleza pe goagal, dupa cuvinte cheie.