| vlad4561 a întrebat:

Buna,vreau daca mai pot aplica in vreun fel pentru o facultate in strainatate, intrucat mi am dat seama mai tarziu ca vreau sa urmez o facultate afara.Eu tocmai am terminat liceul, si vreau sa stiu daca am vreo sansa sa intru la o universitate din UK sau Danemarka(taxa de scolarizare este 0),sau daca e posibil dupa ce fac un an aici sa aplic dupa? mentionez ca am certificat Cambridge,media la bac este de 9, 35,am niste mici activitati extreascolare dar nu cine stie ce!
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1 răspuns:
| cornculapte a răspuns:

Îți dai seama că acum nu mai ai cum să aplici. Nu doar că au trecut de mult deadline-urile pentru aplicare, dar anul universitar începe deja peste o săptămână. E posibil să aplici după ce faci aici un an, sigur.
În Danemarca sunt taxele de școlarizare 0, nu și în UK. În UK taxele sunt foarte mari, la fel și costurile de trai. Dacă te interesezi de pe acum, prin ianuarie sunt deadline-urile de aplicare pentru burse, poate prinzi vreuna. Deși pentru burse s-ar putea să fie condiția să nu fi fost înscris înainte la o altă facultate. Fii atent la asta și la certificatul de limbă care îți trebuie, pentru că multe nu mai recunosc Cambridge-ul, ci doar IELTS sau Toefl.