| puppy16 a întrebat:

sunt la profil de filologie, clasa a 10 a si sunt curioasa daca de la acest profil se poate merge la o facultate de relatii internationale?
P.S: se poate sa-mi dati exemple de alte facultati care au legatura cu acest profil?

4 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Nu contează profilul în ceea ce privește alegerea facultății. Facultatea de litere are legătură cu acest profil.

| mixxjim a răspuns:

Teoretic poti merge la orice facultate dupa orice profil de liceu. Practic trebuie sa stii clar la ce materii se da examen la admitere si sa inveti materiile respective foarte serios ori la scoala, daca le faci, ori in particular. Ai putea merge la relatii internationale, numai ca nu prea o sa-ti foloseasca la mare lucru facultatea asta. Ca profil foatre apropiat ar fi facultatile de limba romana, limbi si literaturi straine (sunt profiluri diferite), traducatori, stiintele educatiei, apoi stiinte politice si administrative (SNSPA), academia de politie, sociologie sau psihologie, ultimele doua combinate apoi cu un master pe resurse umane ar fi foarte bune ca posibilitate de gasire a unui loc de munca dupa terminarea studiilor. Succes!

| ForYouBaby a răspuns:

Da se poate happy pei exemplu facultatea de drept, facultatea de jurnalism, facultatea de limbi straine, facultatea de psihologie, de litere, poti face S.N.S.P.A - scoala nationala de studii politice si administrative.
Deci ai de unde sa alegi stai linistita:*
Succes in continuarehappy:*

| AnonimulOfficial a răspuns:

Nu conteaza la ce liceu esti, poti merge la ce facultate vrei doar ca o sa iti fie mai usor daca te duci pe aceeasi specializare, te poti duce la stinte economice sau ASE pe specializare Economie si afaceri internationale