| shockyke3elovecs a întrebat:

Buna!
Știe cineva care este regula noua in educația școlară?
Daca rămân corigent pe primul semestru la 2 materii și pe al 2lea tot la aceleași materii? Se poate da corigenta in vara sau rămân repetent?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ramai corigent (ai media anuala sub 5) la 2 materii atunci vei sustine examene de corigenta, o proba scrisa si una orala.
Doar daca nu reusesti la ambele examene de corigenta ramai repetent.
In acest sens sunt prevederile Regulamentului-cadru de organizare şi funcţionare a unităţilor de învăţământ preuniversitar, aprobat prin Ordinul MEC nr. 5447/2020, citez:
"ART. 119.(1)Sunt declaraţi corigenţi elevii care obţin calificativul „Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la cel mult două discipline de studiu, precum şi elevii amânaţi care nu promovează examenul de încheiere a situaţiei şcolare la cel mult două discipline de studiu.
(3)Pentru elevii corigenţi se organizează anual o singură sesiune de examene de corigenţă, într-o perioadă stabilită de Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
ART. 120.(1)Sunt declaraţi repetenţi:
a)elevii care au obţinut calificativul „Insuficient"/medii anuale sub 5, 00 la mai mult de două discipline de învăţământ/module care se finalizează la sfârşitul anului şcolar.
c)elevii corigenţi care nu se prezintă la sesiunea de examen de corigenţă sau la sesiunea specială prevăzută la art. 119 alin. (4) sau care nu promovează examenul la toate disciplinele/modulele la care se află în situaţie de corigenţă;"

| user0010 a răspuns:

Dacă rămâi corigent pe vară la două materii, poți da corijarea. Dar dacă rămâi la 3, sau mai multe ești direct repetent.

| shockyke3elovecs explică (pentru user0010):

Sunt pe primul semestru și pe al 2 le-a la același materii, dar am înțeles după noua regula școala sa nu rămâi la 2 ca rămâi deja repetent?

| user0010 a răspuns (pentru shockyke3elovecs):

N-am auzit așa ceva până acum, dar o să mă interesez, din câte știu, anul viitor o să fie împărțit pe 5 module și o să scăpați de teze, norocul vostru. Dacă aflu ceva suplimentar, te anunț.

| sierra1 a răspuns (pentru user0010):

Ești "doar" corigent la 2 materii, intreabă-ți dira când ai corigențele!