| neekole a întrebat:

Tocmai am dat testul initial la matematica, si m-am blocat la o problema. As vrea sa stiu si eu rezolvarea, sau macar cateva idei care ma pot ajuta. Problema suna cam asa: Se considera un paralelogram ABCD si punctele M si N astfel incat AM=MBsi MD=3MN. Demonstrati ca punctele A, N si C sunt colineare. FUNDITA celui/celei care ma ajuta.

3 răspunsuri:
| neekole explică:

Asa este problema. Eu sunt buna la mate, dar asta chiar nu am stiut sa o rezolv. AM=MB
MD=3MN sunt vectori

| DaianaDiana a răspuns:

Nu e corect scris...sori daca era asa e alt cv...paralelogram este A B C D l=un nr L egal un nr
h=un nr si calculeaza aria si apoi imparte la cat iti da...scuze atat stiu

| narcisa99 a răspuns:

Pentru inceput ai scris bine datele? un paralelogram nu poate avea atatea litere la notare si in al doilea rand de unde punctele A, N, C? vezi daca ai scris-o bine

Întrebări recente