| iinnaa4you a întrebat:

1)Se considera patrulaterul ABCD si punctele M apartine(BC), N apartine (CD)astfel incat BN=1 supra 2 BCsi DM=2NC.Sa se exprime vectorii Am si AN in functie de vectorii AB, BC, AD.
2)Se considera paralelogramul ABCD si punctele M apartine (AB) si N apartine (DM) astfel incat AM=MB si MD-3MN.Sa se demonstreze ca punctele A, N, C sunt coliniare.
3)Fie ABCD un paralelogram si M apartine (AC) astfel incat AM+3CM=0. sa se determine raportul in care Dm imparte segmentu [BC]si segmentul[ab].

Care le aveti cu astea pls.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughingrolling on the floor...habar nu am frate... din astea fac si eulaughingrolling on the floor
da habar n-am

| Stoian_Tony_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact happy
am facut acum 1 an din astea si s lemn nu le am stiut deloc