| LarisaAndreea a întrebat:

happy Am aflat de curand ca media de la examenele de admitere la liceu vor fi 25% mediile 5-8 si 75% examenele. Imi puteti spune cum se calculeaza acum?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Calculul mediei de admitere
utilizate pentru admiterea în învățământul liceal
pentru anul școlar 2014-2015 :

1. Media de admitere, pe baza căreia se realizează înscrierea în clasa a IX-a a absolvenților învățământului gimnazial, se calculează ca medie ponderată între media generală la evaluarea naţională susţinută de absolvenţii clasei a VIII-a, care are o pondere de 75%, şi media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a, care are o pondere de 25% în calculul mediei de admitere.

2. Calculul mediei de admitere se face astfel:

MA = ( ABS + 3 EN ) / 4

unde:
MA = media de admitere.
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a – a VIII-a;
EN = media generală obţinută la evaluarea naţională susţinută de absolvenții clasei a VIII-a" - SURSA = Anexa 2 din Ordinul 4925/29.08.13 - vezi linkul :
edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=18352

Toate cele bune.

| Mafiotu_Gicä_1998 a răspuns (pentru bursuc001):

Puteti sa-mi faceti si mie media cu examenele care se pun 75% examenul si 25% media V-VIII in clasa V-am 8.55, in a V-Iam-8.22,in VII am 7.90 si a VIII 7.95 va rog

| bursuc001 a răspuns (pentru Mafiotu_Gicä_1998):

Poţi să ţi-o calculezi şi SINGUR, cu formula de mai sus happy

Măcar atât ar TREBUI să şti calcula...

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Acum se aduna media claselor V-VIII cu media la evaluarea nationala si se imparte la 2.

| ionut258 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si pana acum cum se facea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ionut258):

Pana anul acesta asa s-a facut. De anul viitor se schimba, examenele vor avea ponderea de 75% si media cl. V-VIII de 25%, conform Ordinului MEN 4925/2013.

| Idc12345 a răspuns:

Eu trec a8-a deci voi da examenele asa.
Se va face :
(nota EN(evaluarea nationala) + media absolvire ):2 si rezultatul il aduni iar cu nota EN si il imparti iar la 2.
Mai pe scurt : (media EN :media absolvire ):2 si rezultatul il aduni iar cu media EN si il imparti la 2

Răspuns utilizator avertizat